1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. İsrail insansız hava araçlarının Gazze halkına psikolojik etkisi ağır
İsrail insansız hava araçlarının Gazze halkına psikolojik etkisi ağır

İsrail insansız hava araçlarının Gazze halkına psikolojik etkisi ağır

İsrail ablukası altındaki Gazze Şeridi'nde uçan insansız hava araçlarının bölge halkında büyük bir olumsuz psikolojik etkiye yol açtığı belirtiliyor.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Gazze’de aralıksız uçan İsrail dronları halkta endişe ve korkuyu artırıyor.

Euronews'in AFP'den aktardığı habere göre, Gazze’de yaşayan halktan çeşitli kesimlerden yapılan röportajlara yer verilen AFP analizinde, giderek havada daha fazla uçan İsrail dronlarının “insanların psikolojisini bozduğu” aktarıldı.

Gazze’de yaşayan 18 yaşındaki Bissam isimli genç kız, Filistinlilerin yaşadığı yerlerde gece yarısı uçan dronların yüzünden uyku sorunu çektiğini belirterek, "Havada uçuşan dronların sesini uykuya yattığımızda bile duyuyoruz, endişe ve korku duyduğumuz, sürekli başımızı ağrıtan dronlar yatak odamızda bile bizi terk etmiyor. Bazen vızıltısını duymamak için yastığı kafama koymam gerekiyor," diyerek endişesini dile getirdi.

İnsansız hava araçları ile havadan sürekli yapılan keşif uçakları, İsrail’in Gazze’de 15 yıldır süren ablukasının vazgeçilmez bir parçasını oluştururken, burada yaşayan 2,3 milyon civarındaki Filistinli için ciddi bir sıkıntı kaynadığı haline gelmiş durumda

Güvenlik sorunu yüzünden soyadını açıklamak istemeyen Bissam, sokağın gürültüsüyle birlikte, drone seslerinin dayanılmaz bir “kakofoni” oluşturduğunu belirterek, "Geceleri sınavlarım için derslerime çalışmak zorundayım, derslerimi gözden geçirmeye çalışıyorum. Ancak, bu dronların yarattığı rahatsızlık yüzünden okuyamıyorum.” dedi.

İsrail ordusunun AFP’ye yaptığı açıklama göre, Gazze hava sahasında yerden 24 saat istihbarat toplamak için ayda 4 bin saate yakın drone uçuşu gerçekleştiriliyor.

İsrail ordusunun verilerine göre, geçen mayıs ayındaki “11 gün savaşları” sırasında, 25 dron ile 6 bin saati bulan uçuş gerçekleştirildi.

Ağustos ayında üç gün süren gerginlik sırasında ise 30 drone ile 2 bin saatlik uçuş yaptı.

Bissam'ın 42 yaşındaki annesi Rim insansız hava araçları tepelerinde uçarken çocuklarını sakinleştirmek için mücadele verdiğini belirterek, “Sürekli olarak sesler yüzünden uykumuzdan uyanıyoruz. Ben de onlar gibi korkarken, çocuklarıma nasıl güven verebilirim? " diyerek endişesini dile getirdi.

"Dronlar çocukların psikolojisini bozuyor"

Gazze’de psikiyatrist olarak çalışan İman Hiccu ise İsrail dronları yüzünden büyük travmalar yaşayan çok sayıda hastası olduğunu söyledi.

Hiccu, “Etrafınızda bir böcek hareket ettiğinde vurabilirsiniz ama dronu vuramazsınız, bu durum halk arasında güçsüzlük duygusuna yol açıyor.” dedi.

Dronların "Gazze hava sahasını kaplayan dronların insanların umutlarını da kapattığını kaydeden Hiccu, özellikle çocukların korku ve endişeden dolayı mağdur olduklarını ifade etti.

Başka bir psitiyatrist, Sami Uveyda çocuklarının gelişimini tamamlayabilmesi için güvenli ortamlara ihtiyaçları olduğunu belirterek, dronlar yüzünden çocuklarda güven duygusunun gelişemediğini vurguladı.

AFP, dronların bölgede yaşayan sanatçılara için de artık ilham kaynadığı olmaya başladığını ve korku ve endişe duyularının sanatçıların eserlerine de yansıdığını aktardı.

Filistinli şair Musab Ebu Taha son yazdığı İngilizce şiirde, "Ailem ve arkadaşlarımın üzerinde uçan dronların sesi, oyunları, sohbeti ve kahkahaları durduruyor" diyerek duygularını dile getirdi. Dronların ve F-16 savaş uçaklarının gürültüsünün yaşantılarının vazgeçilmez bir parçası olduğunu vurgulayan Filistinli şair, “Ben gökyüzü, deniz, bulutlar, batan güneş, çocuklarım, komşularım hakkında yazıyorum. Ama dronlar her zaman orada ve bizi terk etmiyor.” dedi.

280.jpg

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
1 Yorum
İlgili Haberler