1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. İsrail: İran ile ticaret yapılmamalı
İsrail: İran ile ticaret yapılmamalı

İsrail: İran ile ticaret yapılmamalı

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İran ile ticaret yapmanın, nükleer silahın geliştirilmesine imkan sağladığını iddia etti.

A+A-

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu 6 Avrupa ülkesinin, ABD yaptırımlarına karşı İran ile ticareti sürdürmek için kurulan INSTEX şirketine katılmalarını sert dille eleştirdi.

Netanyahu, pazar akşamı yaptığı açıklamada, İran ile ticaret yapmak isteyen Avrupa ülkelerini sert şekilde eleştirerek "kendilerinden utanmaları gerekir" dedi. Netanyahu, İran ile ticaret yapmanın, nükleer silahın geliştirilmesine imkan sağladığını iddia etti.

Geçtiğimiz hafta INSTEX’in kurucuları olan Fransa, Almanya ve İngiltere tarafından yapılan ortak açıklamada Belçika, Danimarka, Finlandiya, Hollanda, Norveç ve İsveç’in de sisteme dahil olmasından memnuniyet duyduğu kaydedilmişti.

Tahran yönetimini nükleer anlaşmada tutmak isteyen Almanya, İngiltere ile Fransa, İran'la ticareti kolaylaştırmak ve Avrupalı şirketleri ABD'nin yaptırımlarından korumak için Ocak 2019’da INSTEX’ı kurmuştu.

Fakat İran, ekonomisi için hayati önem taşıyan petrol ticaretini içermediği gerekçesiyle INSTEX'ten yeterince memnun değil.

twtcanli.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler