İsrail istihbaratı: Batı Şeria'nın ilhakı için zamanlama uygun

İsrail istihbaratı: Batı Şeria'nın ilhakı için zamanlama uygun

İsrail İstihbarat Bakanlığı'nın hazırladığı bir değerlendirme raporunda, ilhak planlarının derhal hayata geçirilmesi için zamanın çok uygun olduğu belirtildi.

İsrail İstihbarat Bakanlığı, İsrail'in işgali altında bulunan Filistinlilere ait Batı Şeria topraklarının derhal ilhak edilmesi için zamanlamanın uygun olduğunu değerlendiren bir rapor yayınladı. ABD Başkanı Donald Trump'ın desteği nedeniyle zamanlamanın uygun olduğu ifade edilen raporda, "Kasım ayında yapılacak seçimlerden (ABD Başkanlık Seçimleri) sonra ABD'nin desteğinin ne olacağı net değil" ifadesi yer aldı.

Demokratlar'ın başkan adayı Joe Biden, İsrail'in ilhak planını desteklemediğini daha önce açıklamıştı. İsrail'in söz konusu ilhak planlarının uluslararası hukukun ihlali anlamına geldiğini belirten ilhak karşıtları, ayrıca böyle bir adımın bölgede, özellikle de Ürdün'de büyük bir istikrarsızlığa neden olabileceğini vurguluyor.

İsrail İstihbarat Bakanlığı ise, Alman haber ajansı dpa'nın eline geçen rapora göre, Ürdün'de ve Batı Şeria'da ağır şiddet olayları yaşanmayacağı görüşünde. Raporda, Batı Şeria'daki Filistin Özerk Yönetimi'nin şu anda şiddete karşı olduğu ve Gazze Şeridi'ne egemen olan Hamas örgütünün de yeni bir çatışma sarmalına girmek istemediği öne sürülüyor. Filistin kamuoyu açısından güncel sorunların daha önemli olduğu ve olası bir ilhakı Filistin halkının büyük oranda umursamayacağı da raporda savunulurken, uluslararası toplumun da koronavirüs salgını ile meşgul olduğuna dikkat çekildi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun ilhak planlarındaki ayrıntılar henüz kamuoyu tarafından bilinmiyor. Ancak Netanyahu daha önce defalarca, işgal altındaki Filistinlilere ait Batı Şeria topraklarını ve Ürdün Vadisi'ni ilhak edeceğini dile getirdi. Bu yöndeki ilk adımların 1 Temmuz'da atılabileceği belitiliyor.

Almanya ve Fransa'dan İsrail'e uyarı

Bu arada Avrupa Birliği'nin (AB) önde gelen iki ülkesi Almanya ve Fransa, İsrail’e çağrıda bulunarak, Batı Şeria'ya yönelik ilhak planlarından vazgeçmesini istedi. Fransız mevkidaşı Jean Yves Le Drian ile yaptığı görüşmenin ardından açıklamalarda bulunan Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, "Bizim öncelikli hedefimiz, uluslararası hukuka aykırı bir ilhakın gerçekleşmemesi" diyerek, AB'deki ortaklar ve Ürdün gibi bölge ülkeleriyle bu yöndeki dörüşmelerin devam ettiğini bildirdi.

Fransa Dışişleri Bakanı Le Drian da, İsrail'in ilhak planını uygulaması halinde, bunun Ortadoğu'daki istikrarsızlığı daha da güçlendireceğini ifade etti. Bakan Le Drian, İsrail devletinin barış içinde yan yana yaşayabileceği bir Filistin devletinin oluşması ile iki devletli çözümün hala en iyi seçenek olduğunu vurguladı.

facebanner.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.