İsrail: Katar'a F-35 satışına karşıyız

İsrail: Katar'a F-35 satışına karşıyız

İsrail, Katar'ın ABD'den F-35 savaş uçağı alımına karşı çıkacağını açıkladı.

İsrail İstihbarat Bakanı Eli Cohen Reuters haber ajansının hafta içerisinde isimsiz kaynaklara dayandırarak yayınladığı Katar'ın F-35 alımı için resmi talepte bulunduğu yönündeki haberin üzerine yaptığı açıklamada böyle bir satışa karşı olduklarını belirtti.

ABD'nin İsrail ve Suudi Arabistan'la ilişkilerini olumsuz etkileyeceği gözüyle bakılan talebin geçtiğimiz haftalarda uçağın üreticisi Lockheed Martin Co.'ya iletildiği bildirilmişti.

ABD Dışişleri Bakanlığı savunma ihracatları ile ilgili konu Kongre'nin onayına sunulana kadar yorum yapmadıkları belirtilerek soruları cevapsız bırakmıştı.

ABD'nin Ortadoğu'daki en büyük askeri üssü Katar'da bulunuyor ve burada 8 bin ABD'li asker ve sivil görev yapıyor.

Katar'la son yıllarda siyasi gerginlik yaşayan Birleşik Arap Emirlikleri de ağustos ayında F-35 alımı için resmi talepte bulunmuş ve bu talep de iki ülke arasında ilişkilerin normalleşmeye başlamasına rağmen İsrail tarafında tepkiyle karşılanmıştı.

twtcanli.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.