1. HABERLER

  2. FİLİSTİN

  3. İsrail Kudüs'te Filistinlilere ait 80 evi yıkmaya hazırlanıyor
İsrail Kudüs'te Filistinlilere ait 80 evi yıkmaya hazırlanıyor

İsrail Kudüs'te Filistinlilere ait 80 evi yıkmaya hazırlanıyor

İsrail, Kudüs şehrinde Filistinlilere ait evlere yönelik yıkım kararları almaya devam ediyor.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

İsrail, Kudüs şehrinde Filistinlilere ait evlere yönelik yıkım kararları almaya devam ediyor.

Son olarak, işgal altındaki Doğu Kudüs'ün Silvan bölgesinde bulunan 84 evin yıkılmasının planlandığı belirtiliyor.

Silvan'daki Vadi Yesul mahallesindeki evlerin, İsrail'e ait bir ulusal parkın genişletilmesi için yıkılacağı aktarılıyor.

İsrail bölgede "Davut'un Şehri" isimli Yahudi parkını genişletmek istiyor. Bu kapsamda Kudüs'te Müslümanlara ait birçok ev, dükkan, arazi ve mezarlıklara el konuluyor.

Eğer İsrail mahkemesi 84 evin yıkılması yönünde karar verirse, bölgede yaşayan yaklaşık 600 Filistinli evsiz kalmış olacak.

Yıkım gerçekleştirildiği takdirde, bu son yıllarda İsrail'in zorla yerlerinden ettiği Filistinlilerin yaşadığı en büyük zorunlu göçlerden biri olacak.

İşgal edilen bölgelerde sivillerin zorla yerlerinden edilmesi uluslararası hukuk kurallarına ve anlaşmalara göre yasa dışı sayılıyor.

Ancak İsrail buna rağmen uzun süredir bölgedeki Filistinlileri evlerinden etmeyi ve özellikle Kudüs çevresini Yahudileştirmeyi sürdürüyor.

Kaynak: Mepa News

twtbanner-001.jpg

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.