Richard Silverstein

Richard Silverstein

İsrail lobisi Amerikan demokrasisini satın mı aldı?

İsrail lobisi Amerikan demokrasisini satın mı aldı?

Bu dönem Amerikan siyasetinde iki büyük partinin Senato ve Temsilciler Meclisi koltukları için aday olacak kişileri belirlemek üzere ön seçim yaptığı dönem.

Geçmişte önseçimler siyasi sürecin küçük bir parçasıydı. Görevdekiler genellikle adaylığa yelken açar ve genel seçimleri kazanırdı.

Ancak son dört yılda İsrail yanlısı lobi (AIPAC), ilerici Demokrat adayların başarısı karşısında bu hesapları altüst etti. "The Squad" olarak bilinen bu adaylar İsrail yanlısı adayları yenilgiye uğratarak İsrail'in Filistin'i işgaline daha eleştirel bir bakış açısı getirdiler.

Bu dokuz Temsilciler Meclisi üyesi, AIPAC'ın neredeyse senaryolaştırılmış İsrail yanlısı gündemine uymayı reddetti. İtaat, İsrail yanlısı kampanyalara aktarılan milyonlarca parayla sağlandı.

Bu zaferlerden sonra İsrail yanlısı lobi yaklaşımını kökten değiştirdi. Genel seçimlerde adaylara para yağdırmak yerine, ön seçimlerde ilerici adayları yenilgiye uğratmak için harekete geçti ve böylece Demokratların kalesi olan şehirlerdeki güvenli koltuklarında kesin zaferler kazanmalarını engelledi.

Paranın satın alabileceği en iyi Kongre

AIPAC, Demokrat Parti adaylarını destekliyormuş gibi görünen isimlere sahip iki büyük Siyasi Eylem Komitesi (PAC) kurdu: Birleşik Demokrasi Projesi ve İsrail için Demokratik Çoğunluk. Aslında bunlar büyük ölçüde Cumhuriyetçi milyarderler tarafından finanse edilen ve AIPAC'ten çok bağımsız olan Demokratları yenmek için tasarlanmış para makineleriydi.

Geçmişte AIPAC kendi PAC'ını oluşturmaktan kasıtlı olarak kaçınıyordu çünkü partili siyasetten ziyade yasama gündemine odaklanmış gibi görünmeye çalışıyordu. Ancak bu strateji de uçup gitti.

İsrail yanlısı üçüncü bir oluşum olan AIPAC PAC kuruldu. Bu üç PAC toplamda 100 milyon dolar harcamayı planlıyor ve bunun neredeyse tamamı Demokratların ön seçimlerinde kullanılacak. Cumhuriyetçi Kongre grubu, biri AIPAC bağışları sayesinde yenilgiye uğrayan iki üye dışında neredeyse tamamen İsrail yanlısı. Ayrıca 2020 başkanlık seçimlerinin iptal edilmesi yönünde oy kullanan 106 Cumhuriyetçi Temsilciler Meclisi üyesine de bağışta bulundu.

AIPAC kasıtlı olarak ya en nefret ettiği ya da en savunmasız olan ilerici adayları hedef alıyor. Ayrıca İsrail yanlısı bir Temsilciler Meclisi üyesinin seçilmesinin kritik önem taşıdığı açık koltuklar için de serbestçe harcama yapıyor çünkü seçim sistemi görevdekileri yeniden seçmek üzere tasarlanmış.

Geçmişte mağlup ettikleri ön seçim adayları Afro-Amerikalılar, Müslüman-Amerikalılar, LGBTQ'lar ve kadınlardı. Hatta Michigan ve California'da İsrail'i fazla eleştirdiğini düşündükleri iki Yahudi adayı hedef aldılar. Bunlardan biri olan Michigan Temsilcisi Andy Levin, iki Demokrat senatörün de yer aldığı köklü bir aileden geliyordu. Yayınlar 8 milyon dolar değerinde saldırı reklamı yağmuruna tutulurken Levin nispeten tanınmayan bir aday tarafından yenilgiye uğratıldı.

Bu PAC'ler büyük ölçüde şeffaf değil. Bağışçılarının kimlikleri bildirilmiyor. Kampanya yöntemleri aldatıcı. Negatif reklamlar radyo ve televizyon yayınlarını dolduruyor. Bunların hiçbiri İsrail'in Filistin işgaline değinmiyor.

Bunun yerine yerel konularda hedeflerine saldırarak seçmenler arasında şüphe ve güvensizlik tohumları ekmeye çalışıyorlar. Reklamlar neredeyse her zaman olumsuz ve ilerici adaya karşı, AIPAC'in adayını destekler bir içerikleri yok. Seçmenleri İsrail yanlısı lobinin adayını seçmeye ikna etmek için tasarlanmıyorlar. Aksine, seçmenleri hedeflenen adayı seçmekten caydırmayı amaçlıyorlar.

Şimdiye kadar bu strateji, daha önce hiç aday olmamış ön seçim adaylarını mağlup etmede büyük ölçüde başarılı oldu. İsimlerinin tanınmaması, büyük miktarlarda para toplamanın zorlukları ve yasama geçmişlerinin olmaması şanslarını azalttı. Oregon, Kuzey Carolina, Maryland, Michigan ve diğer eyaletlerde bu tür yenilgiler yaşandı.

Ancak şimdiye kadar AIPAC, görevdeki ilericileri yenme konusunda daha az başarılı oldu. Temsilci Ilhan Omar, Summer Lee, Cory Bush ve Alexandria Ocasio Cortez gibi görevdeki adayları yenilgiye uğratma girişimleri başarısız oldu. Bu çabalar için on milyonlarca dolar harcanmasına rağmen.

Bu döngüde Temsilciler vardı. Jamaal Bowman'ı gözlerine kestirdiler. Kendisi, azınlıkların yaşadığı mahalleler ve zengin beyaz banliyöleri içeren bir bölgeyi temsil eden bir Afro-Amerikalı. Bowman 2020'de "eski kafalı" bir emektara karşı ilk kez aday olduğunda ön seçimleri 15 puan farkla kazanmıştı.

Ancak İsrail yanlıları bu kez onun ellerinden kayıp gitmesine izin vermeyecekti. Bowman'a karşı yarışması için George Latimer adında beyaz, ılımlı ve İsrail yanlısı bir aday buldular. İsrail yanlısı lobi yarış için yaklaşık 25 milyon dolar harcadı. İlerici görevdeki adaya yapılan harcama bunun onda biriydi.

Ve başarılı oldular. 25 Haziran Salı günü Jamaal Bowman, Latimar'a karşı girdiği yarışı, büyük ölçüde AIPAC'ın Bowman'a yönelik çamur atma ve saldırı reklamlarıyla bölgedeki ilericilerin ve Siyah ve Latin seçmenlerin oylarını bastırmadaki rolü nedeniyle kaybetti. Paranın neleri satın alabildiği şaşırtıcı.

Böyle bir yarışa on milyonlarca dolar akıtmak siyasi bir düşmanı ortadan kaldırabilir, ancak aynı zamanda iki yönlü bir etkisi de var: Partiyi en yüksek teklifi verene satılan bir parti olarak göstermek ve dolayısıyla bu seçmenleri daha önemli yarışlara katılmaktan caydırmak.

Örneğin, Biden ve Trump başa baş yarışıyor. Ancak Biden'ın Demokratların işçi sınıfı ve azınlık seçmenlerinden oluşan çekirdek seçmen kitlesinin sandığa gitmesine şiddetle ihtiyacı var. Onlar olmadan Biden başkanlığı kaybedecektir.

AIPAC, Biden'ın seçilmesi için 100 milyon dolar harcamayacak. Bu kritik yarışı kimin kazanacağı umurlarında değil çünkü bir Trump zaferi Beyaz Saray'a daha da fazla İsrail yanlısı bir aday getirecek.

AIPAC tarafından harcanan 100 milyon dolar, liberal isyanı bastırmak, Demokrat parti grubuna İsrail yanlısı bir gündem dayatmak ve "yoldan sapmayı" düşünenleri uyarmak için.

Artık sadece genel seçimler için değil, ön seçimler için de büyük harcamaların yapıldığı yeni bir döneme giriyoruz.

İsrail yanlısı lobi, birçoğu Donald Trump'ın kampanyasına bağışta bulunan Wall Street ve CEO sağcı milyarderler tarafından sağlanan sınırsız fonlara erişime sahip.

Yüz milyonlarca dolarlık para, uysal ve itaatkar bir Demokrat Kongre grubunun yanı sıra Demokrat Parti'nin kendisinin de ele geçirilmesini garanti ediyor.

İsrail yanlısı lobinin çabalarının merkezinde yer alan konu, seçmenler için bir öncelik olarak görülmüyor. Bunun yerine iş, sağlık ve suç gibi ekmek parası meseleleri önemsiyorlar. Bu durum Amerikalı Yahudiler için bile geçerli: Yüzde 10'dan daha azı İsrail'i ilk iki önceliklerinden biri olarak görüyor.

Bu da AIPAC'in Amerikan siyasetine getirdiği çarpıklığın bir başka kanıtı.


New Arab'da yayınlanan bu değerlendirme Mepa News okurları için Türkçeleştirilmiştir. Değerlendirmede yer alan ifadeler yazarın kendi görüşleridir ve Mepa News'in editöryel politikasını yansıtmayabilir.

Bu yazı toplam 1075 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
Richard Silverstein Arşivi