1. YAZARLAR

  2. Antony Loewenstein

  3. İsrail savaş endüstrisi silahlarını Gazze halkı üzerinde test ediyor
Antony Loewenstein

Antony Loewenstein

Gazeteci ve yazarYazarın Tüm Yazıları >

İsrail savaş endüstrisi silahlarını Gazze halkı üzerinde test ediyor

A+A-

ABD'li yetkililerin "insani duraklama" ve İsrail'in Gazze'ye yönelik bombardımanında sivil kayıpların azaltılması için destek sözü vermeleri dikkatleri kolayca dağıtabilir.

Ancak önemli olan Biden yönetiminin eylemleridir, boş laflar değil.

Kasım ayı başında ABD Dışişleri Bakanlığı, İsrail'in Gazze'deki hedefleri "daha hassas bir şekilde" vurmasına yardımcı olacağı bildirilen 320 milyon dolarlık güdümlü bomba kiti satışını onayladı. The New York Times'a göre, "Modern ordular genellikle sivil kayıpları en aza indirmek amacıyla bombalarına güdüm sistemleri eklese de özellikle kentsel alanlarda hasar yine de yıkıcı olabilir."

Birleşmiş Milletler ve dünyadaki tüm büyük insan hakları grupları, Hamas'ın 7 Ekim'deki barbarlığına ek olarak İsrail'in Gazze'deki eylemlerini rutin olarak kınamış ve İsrail ordusunu potansiyel olarak savaş suçu işlemekle suçlamıştır. İnsan Hakları İzleme Örgütü haklı olarak İsrail ve Hamas'a yapılan tüm silah transferlerinin askıya alınması çağrısında bulunmuştur.

11 Eylül'ün ve 22 yıl önceki o vahim Eylül gününün ardından ABD'nin verdiği feci tepkinin hayaleti, İsrail'in son bir aydaki eylemlerinin üzerinde dolaşıyor.

ABD Başkanı Joe Biden, 18 Ekim'de İsrail'de yaptığı konuşmada şunları söyledi: "11 Eylül'den sonra ABD'de öfkeliydik. Adalet ararken ve adaleti sağlarken hatalar da yaptık" dedi.

ABD'nin 11 Eylül'den sonraki bazı eylemlerini "hata" olarak nitelendirmek emperyal küstahlığın zirvesidir. Brown Üniversitesi'nin Savaşın Maliyeti Projesi'ne göre, 21. yüzyılın tartışmasız en yıkıcı ABD Başkanlığı olan Bush yönetimi ve sonrasında, dünya çapında bir işkence kampanyası, Guantanamo Körfezi'ndeki gözaltı merkezinin kurulması ve genişletilmesi, Irak'ın hukuksuz işgali, olağanüstü gözaltılar için kara merkezlerin kullanılması ve yaklaşık beş milyon insanın ölümü söz konusuydu.

"İsrail hükümetindeki pek çok kişi Filistinlilere yönelik soykırım niyetini dile getirdi"

Bugün İsrail de öfke ve intikam duygularıyla dolu ve Filistinli sivillerin ölümü zerre kadar umurlarında değil. Netanyahu liderliğindeki hükümetteki pek çok kişi tüm Filistin nüfusuna yönelik soykırım niyetini dile getirdi. İsrail ordusu ve halkının çoğu Filistinlilerin fiziksel şiddete maruz kalmasını kutluyor. ABD'nin 11 Eylül sonrasına oldukça benzeyen bir atmosferde İsrail'in "teröre karşı savaşı" şekilleniyor.

İsrail ordusu, kamuoyundan aldığı büyük destekle Gazze Şeridi'ni sistematik olarak halı bombardımanına tuttu ve bir ay içinde iki nükleer bombaya eşdeğer 25.000 tondan fazla patlayıcı attı. Bu küçük yerleşim bölgesinin bombalanması, ABD'nin yirmi yıl boyunca Irak ve Afganistan'da olağanüstü miktarda mühimmat kullanarak arkasında muazzam bir yıkım bıraktığı hava harekatlarına benziyor.

İsrail'in tutuklulara karşı işkence uygulamalarını da arttırdığına dair haberler gelmeye başladı bile. İsrail güçleri 7 Ekim'den bu yana işgal altındaki Batı Şeria'da aralarında çocukların da bulunduğu binlerce Filistinliyi gözaltına aldı. Birçoğu ciddi fiziksel istismar ve keyfi gözaltı iddiasında bulunuyor. İsrail'de çalışan Gazzeli Filistinliler de tutuklandı ve Gazze'ye geri gönderilmeden önce işkence gördü.

İşgal altındaki Batı Şeria'da İsrailli yerleşimciler ve askerler tarafından uygulanan şiddet de artmış durumda. Dünyanın dikkati Gazze'ye odaklanmışken, aşırı sağcı Yahudi yerleşimciler Filistin halkını terörize etme fırsatını değerlendirirken, çoğu gerçek mermiyle olmak üzere 200'den fazla Filistinli öldürüldü.

İsrail hükümeti yerleşimcilere binlerce silah dağıttı ve potansiyel olarak daha fazlası da yolda, bu da Filistinlileri, onları koruyabilecek hiçbir meşru otorite olmadan, eskisinden daha fazla ölümcül şiddete maruz bırakıyor.

Önümüzdeki aylarda ve yıllarda İsrail'in Hamas liderlerini ve kilit destekçilerini takip etmek, hedef almak ve öldürmek için, ABD'nin 11 Eylül sonrası sözde hedefli öldürme kampanyasını anımsatan küresel bir suikast başlatması muhtemeldir. İsrail'in eski istihbarat şefi Amos Yadlin, bu dünya çapındaki kaçınılmaz intikam planını doğruladı.

Ancak İsrail'in "teröre karşı savaşı", tıpkı ABD'ninki gibi sadece intikamdan ibaret olmayacak.

İsrail silah endüstrisi son yıllarda gelişiyor. 2022'de 12.5 milyar dolarlık rekor satışla bu rakam on yıl öncesinin iki katına çıktı. Geçtiğimiz yıl silahların yüzde 24'ü Bahreyn, Fas ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin de aralarında bulunduğu Arap ülkelerine gitti. İsrail Savunma Bakanlığı'nın kendi rakamlarına göre, İsrail'den insansız hava aracı satın alan ülkelerin sayısı son üç yılda yüzde 40, mühimmat yüzde 45 ve casus yazılım ve ilgili siber teçhizat 2022'de 67'den 83 ülkeye yükseldi.

Filistin Laboratuvarı adlı kitabımda yazdığım gibi, İsrail hem Batı Şeria ve Doğu Kudüs'teki bitmek bilmeyen işgali hem de Gazze'deki kuşatmayı, sürekli gelişen yeni baskı ve gözetim biçimlerini "savaşta test etmek" için kullandı. Bu saldırı araçları daha sonra pazarlanmakta ve gezegendeki ulusların çoğunluğuna satılmaktadır.

Bu bağlamda, Gazze'ye yönelik mevcut savaş kesinlikle ticaret için faydalı olacaktır. İsrail ordusunun sosyal medya ekibi, Hamas'ın roket fırlatma alanlarını vurmak üzere tasarlanmış bir havan topu olan Elbit yapımı Iron Sling'in savaşta ilk kez kullanılmasını gururla duyuruyor.

Bu, yerel ve küresel bir kamuoyu kitlesinin yanı sıra cephaneliklerini geliştirmek isteyen potansiyel yabancı alıcılar için de bir savaş.

İsrail ayrıca yüksek teknolojiye sahip askeri ve istihbarat araçlarının satışını da arttırmayı umuyor. Yıllardır skandallarla boğuşan İsrailli casus yazılım şirketi NSO Group bile Washington'a kendilerini bu yeni "terörle savaş "ın önemli bir parçası olarak sunarak bu savaşa dahil olmak istiyor.

İsrail ordusu Gazze'ye yönelik saldırılarında, "hızlı ve doğru bir şekilde güvenilir hedefler üretmek" için savaşta yapay zeka (AI) kullanmakla övünüyor. İsrail yıllardır yapay zeka destekli savaşta öncü olduğunu iddia ediyor ancak bunu kullanırken sivil kayıpları azalttığına dair hiçbir kanıt yok. Gazze'de büyük çoğunluğu sivil olmak üzere 12.000'den fazla insanın hayatını kaybetmesi bu iddiayı kesinlikle doğrulamıyor.

İşgal altındaki Batı Şeria'da yapay zeka, Filistinlilerin tam gözetim ve kontrolünü derinleştirmek için kullanılıyor. Tüm bunlar Filistin'de özgürleştirici bir teknoloji olmaktan uzaktır. Hatta tam tersi bir durum söz konusudur.

İsrail'in etno-milliyetçi bir gündem peşinde koşması hem Filistinlileri hem de ülke içindeki ve dünya genelindeki muhalif Yahudileri tehlikeye atmaktadır. İsrail, göçe, çok kültürlülüğe ve insan hakları normlarına uymaya karşı çıkan uluslardan oluşan küresel bir koalisyon kurma konusunda Hindistan'dan Macaristan'a kadar küresel sağ ve aşırı sağın büyük bir kısmı için ilham kaynağı olmaya devam ediyor.

Sözde Batılı değerler ile "barbarlık" arasında bir savaş verdiğini iddia eden İsrail'in Gazze'de Filistinlilerin yaşamlarını ve geçim kaynaklarını yok etmesi, İsrail devletinin giderek daha dengesiz ve vahşi bir hal aldığının göstergesidir. Yine de, karanlık ve kanlı bir "terörle savaş" başlatırken, Batı dünyası onu her adımda destekliyor.


Al Jazeera için kaleme alınan bu görüş yazısı Mepa News okurları için Türkçeleştirilmiştir. Yazıda yer alan ifadeler Mepa News'in editöryel politikasını yansıtmayabilir.

Bu yazı toplam 855 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.