1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. İsrail ve Güney Kıbrıs'tan ortak askeri tatbikat
İsrail ve Güney Kıbrıs'tan ortak askeri tatbikat

İsrail ve Güney Kıbrıs'tan ortak askeri tatbikat

İsrail ordusu Hizbullah'a karşı Lübnan toprakları içerisinde yapılacak bir savaşa dair tatbikatı Güney Kıbrıs'ta gerçekleştirecek.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

İsrail ordusu Hizbullah'a karşı Lübnan toprakları içerisinde yapılacak bir savaşa dair tatbikatı Güney Kıbrıs'ta gerçekleştirecek.

İsrail'in Güney Kıbrıs ordusuyla ortak gerçekleştireceği Agapinor-2022 adlı askeri tatbikatta, Hizbullah'a karşı olası uzun sürecek bir savaşta askeri birliklerin taktiksel yeteneklerini geliştirme üzerine denemeler yapılacak.

Güney Kıbrıs Ulusal Muhafız Kuvvetleri ve 10 Türk vatandaşının hayatını kaybettiği Mavi Marmara baskınını düzenleyen Şayetat 13 İsrail deniz komandolarının da katılacağı geniş kapsamlı askeri tatbikat 2 Haziran 2022 tarihinde sonlanacak.

Askeri birliklerin, Hizbullah'a karşı Lübnan toprakları içerisinde yapılacak bir savaşa dair tatbikatta çeşitli arazi türlerinde eğitimler alması bekleniyor.

İsrail ordusundan yapılan açıklamada, "Tatbikat, katılım sağlayacak güçlerin düşman topraklarının en içlerinde, taktiksel iş birliğini ve kabiliyetlerini geliştirmeye yardımcı olacak." ifadeleri kullanıldı.

Ayrıca İsrail ordu kaynakları, iki ülke arasında düzenlenecek askeri tatbikatın, ortak güvenlik sorunlarıyla yüzleşme ve bölgesel istikrarı artırma konusunda askeri birliklere yararlı olacağı bilgisini geçti.

İsrail ve Güney Kıbrıs, bölgede ortak gaz boru hattı gibi kritik projeler konusunda da iş birliği içerisinde.

Kaynak: Mepa News

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler