1. HABERLER

  2. KORONAVİRÜS

  3. İstanbul’da eczaneler ücretsiz maske dağıtacak
İstanbul’da eczaneler ücretsiz maske dağıtacak

İstanbul’da eczaneler ücretsiz maske dağıtacak

İstanbul Eczacı Odası ücretsiz maske dağıtımının eczaneler üzerinden yapılacağını açıkladı.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

İstanbul Eczacı Odası'ndan yapılan açıklamada, Sağlık Bakanlığı ile Türk Eczacıları Birliğinin yaptığı görüşmeler sonucunda, ücretsiz maske dağıtımının en hızlı ve güvenli şekilde eczaneler üzerinden yapılmasına karar verildiği bildirildi.

Süreç şu şekilde işleyecek:

  • Sağlık Bakanlığı'nın temin edeceği maskeler ecza depolarına ulaştırılacak ve ardından eczanelere dağıtımı yapılacak.
  • Eczaneler, sadece bir depo üzerinden 500 adet (10 kutu) maske talebinde bulunabilecek.
  • Vatandaşlar, Sağlık Bakanlığı tarafından cep telefonlarına gönderilecek mesajdaki kodu eczanelere bildirerek maske alabilecek.

Yeni uygulamayla 20-65 yaş arasındaki vatandaşlara "Kişi başına 10 gün için 5 adet maske" verilecek.

Uygulama eczanelere maskelerin ulaşmasının ardından başlayacak.

TEB, "Eczacıların görmezden gelinmesi kabul edilemez" demişti

Türk Eczacıları Birliği (TEB) daha önce yaptığı yazılı açıklamada, eczacıların fahiş fiyatlardan maske temin etmek zorunda kaldıklarını belirterek, maske bedelini devletin sübvanse etmesi gerektiğini vurgulamıştı.

TEB, bu süreçte "eczacıların görmezden gelinmesinin" yanı sıra maske temininde yaşanacak belirsizlikler nedeniyle sıkıntıya düşürülmelerinin de kabul edilemez olduğunu belirtmişti.

Dağıtımın nasıl yapılacağına dair düzenlemeler sürerken, üretim tarafında ise bir sıkıntı olmadığı yönünde açıklamalar geliyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da bu hafta içinde yaptığı açıklamada, sanayide maske üretimi konusunda hiçbir sıkıntı olmadığını ifade etti.

Cerrahi maske, N95 maske, koruyucu tulum üretimi için yeterli imkanın bulunduğunu vurgulayan Varank, bu süreçte günde 25 milyon maske yapılabilecek kadar kumaşın ham madde olarak üretildiğini, günlük maske yapım kapasitesinin de 8 milyona ulaştığını bildirdi.

uygulamabanner.jpg

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler