1. HABERLER

  2. AVRUPA

  3. İtalya 106 kişiyi 'radikal İslamcı' oldukları gerekçesiyle sınır dışı etti
İtalya 106 kişiyi 'radikal İslamcı' oldukları gerekçesiyle sınır dışı etti

İtalya 106 kişiyi 'radikal İslamcı' oldukları gerekçesiyle sınır dışı etti

İtalya 2018 başından itibaren 106 kişiyi 'radikal İslamcı' oldukları suçlamasıyla sınır dışı etti.

BBC Türkçe
A+A-

İtalya, 2018 başından bu yana 106 kişiyi "radikal İslamcı" oldukları ve "terör riski" oluşturdukları gerekçesiyle sınır dışı etti. İtalyan basını bu sayının son birkaç yılın en yükseği olduğunu ve AB ülkeleri içinde de rekor teşkil ettiğini yazdı.

İçişleri Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre, son olarak ikisi Faslı, biri Mısırlı olmak üzere 3 kişi "radikal İslamcı çevrelere yakın ve devletin güvenliğine tehdit olarak görüldükleri gerekçesiyle" sınır dışı edildi.

Bakanlığın açıklamasına göre bu 3 kişiyle birlikte 2018'de İtalya'dan sınır dışı edilenlerin sayısı 106'ya yükseldi.

İtalyan basını, bu sayının geçen yıllara göre bir artışa işaret ettiğini vurguladı. 2017'nin tamamında 105 kişi sınır dışı edilirken bu yılın ilk 10 ayı henüz dolmamışken bu sayı aşıldı. 2017'de ayda ortalama 8 kişi sınır dışı edilmişti, 2018 ortalaması ise ayda 10 kişiyi geçti.

2015 ve 2016 yıllarında ise 66'şar kişi sınır dışı edilmişti.

"Tüm AB ülkelerinden net şekilde fazla"

İtalyan basını haberi, "İtalya'da radikal İslamcı olduğundan şüphelenilerek sınır dışı edilenlerin sayısı artıyor. Bu sayı, tüm AB ülkelerinden net şekilde fazla" diye duyurdu.

İtalya'da geçen Haziran'da iktidara gelen göç karşıtı hükümet, göçmenlerin daha kolay sınır dışı edilmesini sağlayacak bir kararname hazırlamıştı.

Aşırı sağcı Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Matteo Salvini'nin adıyla anılan kararname geçen ay Bakanlar Kurulu'nda kabul edilmişti.

Salvini'nin "İtalya'yı daha güvenli kılacağını" savunduğu kararnamenin gelecek ay içinde parlamentoda oylanması bekleniyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler