İtalya'dan İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğine onay

İtalya'dan İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğine onay

Washington'ın ardından Roma'dan da İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğine yeşil ışık yakıldı.

ABD'den sonra İtalya da, Ukrayna savaşı sonrası NATO'ya başvuru yapan İsveç ve Finlandiya'nın üyeliğini onayladı.

İtalya'da da iki İskandinav ülkesinin üyelik talebi meclisin alt kanadından geçtikten bir gün sonra senato tarafından da kabul edildi.

Finlandiya ve İsveç uzun süredir korudukları tarafsızlık statüsüne Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesinin ardından son verdi. Hızlı üyelik için başvuran iki ülke Türkiye'nin vetosuyla karşılaştı. Ankara'nın diplomatik talepleriyle ilgili varılan uzlaşma sonrası her iki ülke de mayıs ayında resmi başvurusunu yaptı.

NATO karargahındaki üye ülkelerin temsilcileri tarafından imzalanan başvurunun tamamlanması için 30 üye ülkenin parlamentosundan da geçmesi gerekiyor. 

Hangi ülkeler henüz oylamadı?

Üyelerin yarıdan fazlasında parlamento başvuruyu geçirdi. Bunların da çok büyük bir kısmında başkanlık ya da monarşi onayı verildi. 

 Belçika meclisinde kabul edilen yasa henüz kral tarafından onaylanmadı. Fransa, İtalya ve ABD'de geçtiğimiz günlerde oylanan başvurunun kısa sürede başkanlık onayından geçmesi bekleniyor.

4 Ağustos itibarı ile henüz meclisinden geçirmeyen ülkelerden biri Çekya. Orta Avrupa ülkesinin ağustos sonunda oylama yapması bekleniyor.

Portekiz meclisinde de oylamanın eylül ayında yapılması planlanıyor.

Yunanistan, Macaristan, Slovakya ve İspanya'da oylama için henüz açıklanmış bir tarih bulunmuyor.

Türkiye'nin duruşu nasıl?

Türkiye de başvuruyu henüz oylamayan ülkelerden biri. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun İsveçli Expressen gazetesine verdiği röportajda Madrid'de imzalanan muhtıranın, NATO üyeliği olarak değerlendirilmemesi gerektiğini ve burada bir davetin söz konusu olduğunu, Türkiye'nin de bu davetin yapılmasına onay verdiğini söyledi.

Ankara yönetimi Finlandiya ve İsveç'in üyeliğini oylamadan önce Madrid'de varılan mutabakattaki şartların yerine getirilmesini şart koşuyor. İskandinav ülkeleri verilen sözlere sadık olunacağı garantisini verse de başvurunun Türkiye Büyük Millet Meclisi'nden ne zaman geçeceği ve cumhurbaşkanlığı tarafından onaylanacağı belirsizliğini koruyor.

Kaynak: Euronews

280.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.