Japonya savunma harcamalarında rekor bütçe açıkladı

Japonya savunma harcamalarında rekor bütçe açıkladı

Japon hükümeti 114,3 trilyon yenlik (865 milyar dolar) 2023 mali yılı bütçe taslağına onay verdi.

Başbakan Fumio Kişida liderliğindeki hükümet, sosyal güvenlik ve ulusal savunma harcamaları ile Covid-19'la mücadele fonunu kapsayan bütçe taslağını onayladı.

Rekor düzeydeki bütçe taslağı Nisan 2023-Mart 2024 dönemini kapsayacak ve 114,3 trilyon yen (865 milyar dolar) seviyesinde olacak.

Vergi gelirlerinin 69,4 trilyon yen (522 milyar dolar) tahmin edildiği bütçenin bir kısmı devlet tahviliyle karşılanacak.

Yeni bütçede ulusal savunma harcamaları ile yaşlanan ülke nüfusu kaynaklı sosyal güvenlik masrafları en yüksek seviyesini görecek. 

Savunma harcamalarına 51 milyar dolar ayrılacak

Sosyal güvenlik harcamalarına 36,9 trilyon yen (278 milyar dolar) ; ulusal savunma harcamalarına 6,8 trilyon yen (51,2 milyar dolar) ayrılacak.

Covid-19 salgını ve yükselen fiyatlarla mücadele rezerv fonuna 4 trilyon yen (30 milyar dolar) tahsis edilecek. 

Bütçe için 35,6 trilyon yen (268 milyar dolar) devlet tahvili ihraç edilmesi planlanıyor.

Hükümetin onayladığı bütçe taslağının, Mart 2023 sonuna kadar mecliste yasalaşması bekleniyor.

Kyodo Ajansı, Japonya'nın bir mali yıl genel hesap bütçesinin, son 5 yıldır üst üste 100 trilyon yeni aştığını ve son 10 yıldır da sürekli yükseldiğini duyurdu.

Başbakan Fumio Kişida, geçen ay savunma ve maliye bakanlarına, savunma harcamalarının 2027 yılına kadar ülkenin GSYH'nin yüzde 2'si seviyesine çıkarılması için gerekli fonları sağlamaları talimatını vermişti.

Tokyo yönetimi, 'Çin'in artan tehditleri, Kuzey Kore'nin nükleer ve füze programı ve Rusya'nın Ukrayna işgali sonrası değişen jeopolitik ortam' nedeniyle savunma ve güvenlik stratejilerini gözden geçiriyor. 

Dünyanın üçüncü en büyük ekonomisine sahip Japonya, uzun süredir yıllık savunma harcamalarını GSYH'nin yüzde 1'ine tekabül eden 5 trilyon yen ile (36 milyar dolar) sınırlı tutuyordu.

Kaynak: Euronews

280.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.