Keşmir'de Hint milliyetçisi parti üyelerine suikast

Keşmir'de Hint milliyetçisi parti üyelerine suikast

Hindistanlı yetkililer dün, Keşmir’de BJP mensubu 3 kişinin öldürüldüğünü duyurdu.

Hindistanlı yetkililer dün, Keşmir’de iktidardaki Hint milliyetçisi Bharatiya Janata Partisi'ne (BJP) mensup 3 kişinin öldürüldüğünü duyurdu.

Yerel polis, BJP'nin 3 üyesinin Kulgam bölgesine bağlı Y.K. Pora köyünde uğradıkları silahlı saldırı sonucu hayatını kaybettiğini söyledi. Saldırının ardından hastaneye kaldırılan 3 kişinin yaşamını yitirdiği bildirildi.

Keşmir, son aylarda ayaklanmanın yeniden canlanmasına tanık oluyor.

Keşmir'de gerilim

İktidardaki Hindu milliyetçisi BJP, seçim vaadi olarak sunduğu Keşmir'in özel statüsünü kaldırma kararını 5 Ağustos 2019 tarihinde uygulamıştı.

Bu kapsamda, anayasanın Keşmir'e özel statü veren 370 ve 35A maddeleri kaldırılmıştı.

Yürürlükten kaldırılan maddelerle Keşmir dışındaki Hindistanlıların bölgede yerleşmesi, mülk satın alması, yerel hükümete memurluk yapması ve bölgede akademisyenlik yapması yasaklanıyordu.

Aynı zamanda bu maddeler bölge yönetiminin çoğu meselede kendi kanunlarını çıkarabilmesini sağlıyordu.

Keşmir'in demografisini ve siyasi yapısını koruyan maddelerin ortadan kalkmasının ardından, bölgeyi en hafif ihtimalle bir demografik kriz beklediği ifade ediliyordu.

Kaynak: Mepa News

twtbanner-001.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.