1. HABERLER

  2. AVRUPA

  3. 'Kilisede taciz' davası 7 Mart'a ertelendi
'Kilisede taciz' davası 7 Mart'a ertelendi

'Kilisede taciz' davası 7 Mart'a ertelendi

Fransa'nın Lyon kentinde Katolik Kilisesi'nde yaşanan cinsel taciz ve saldırıları gizlediği iddiasıyla yargılanan Kardinal Philippe Barbarin ve diğer beş din adamı için ceza talep etmezken duruşma 7 Mart tarihine ertelendi.

A+A-

Kardinal Philippe Barbarin , davanın ertelenmesinin ardından basın mensuplarıyla karşılaşmamak için mahkeme salonunun arka kapısını kullanarak adliye sarayını terk etti.

Parole Liberee sivil toplum örgütü sözcüsü Pierre-Emmanuel Germain karara tepki göstererek "Savcının dünkü tavrı tam bir skandaldı. Davalının avukatları tarafından baskı altına alındılar. Yalanlarla tüm bu delilleri silip götürdüler, insanları bu yalana inandırmaya çalıştılar. Bu tam bir skandal. Ancak bunun peşini bırakmayacağız. Başka seçeneğimiz yok. Bu yargı sürecinin bir oyunu." açıklamasında bulundu.

Taciz mağdurları bu olayın duyulmasıyla birlikte yeni bir dönemin başlayacağını umut ediyor. Davacıların avukatı Maitre Jean Boudot, "Bu olayın duyulmasının ardından artık hiç kimse; mağdurların yıllar boyunca yaşadığı acıyı bilmiyorduk ve onları anlayamadık diyemeyecek." ifadelerini kullandı.

Mağdurlar neyi dava etti?

1986'dan 1991'e kadarki süreçte çocuk yaştaki mağdurlar, papazlar tarafından cinsel tacize maruz kaldıklarını iddia ediyor. Diğer bir iddia da bu durumun Kardinal Barbarin gibi üst düzey yetkililer tarafından öğrenilmesinin ardından din adamlarının görevlerinden alınmaması ve çocuklarla 2015 yılına kadar bağlantılarının kesilmemesi.

Rahip Preynat taciz ve tecavüzleri itiraf etti, 25 yıl görevde kaldı

Lyon'da meydana gelen cinsel taciz ve tecavüz skandalı buradaki Katolik Kilisesi'nde görev yapan Rahip Bernard Preynat'ın suçunu itiraf etmesiyle gün yüzüne çıktı. Tacize uğrayan çocukların ailelerinin şikayetleri üzerine Rahip Preynat taciz olaylarını doğrulamıştı. Piskoposluk da onu bulunduğu kilise bölgesinden başka bir yere tayin etmişti.

Ancak rahip Rahip Preynat, altı ay sonra görevinin başına yeniden getirildi ve çocuklarla olan diyaloğu da devam etti. 1970 ile 1991 yılları arasında görev yapan rahip yaklaşık 25 sene boyunca görevine devam etti. Mayıs 2015’te o zamanın Başpiskoposu Kardinal Philippe Barbarin tarafından görevden alınan rahibin ağustos ayında da kilisede emeklilik ayini kutlandı.

Kardinal Barbarin, Lyon Katolik Kilisesi'nde yüzlerce çocuğu taciz edip onlara tecavüz ettiğini itiraf eden Preynat'ın yaptıklarından 2014 yılında haberdar olduğunu iddia etmişti. Ancak Fransız basınına bu olayları 2007’den beri bildiğini açıkladı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler