1. HABERLER

  2. ASYA

  3. Kırgızistan halkı sandık başında
Kırgızistan halkı sandık başında

Kırgızistan halkı sandık başında

Kırgızistan halkı milletvekili seçimleri için bugün sandık başında.

A+A-

Kırgızistan halkı son yılların en ağır krizini yaşarken, Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov'un gücünü ve yeni bir ittifak kurma yeteneğini test edeceği milletvekili seçimi için sandık başına gitti.

Ülke genelinde kurulan 2 bin 429 ve yurt dışında 45 sandıkta kayıtlı 3 milyon 523 bin 532 seçmen, yerel saat 08.00 (TSİ 05.00) itibarıyla oy vermeye başladı. 

İki cumhurbaşkanı devrildi, biri hapiste

Seçimde Cumhurbaşkanı Ceenbekov'u destekleyen iktidar blokunun önemli oranda koltuk kazanması bekleniyor. Ancak Ceenbekov'u destekleyen koalisyonda politik çatlak mevcut. Siyasi kanatlar arasında derin fikir ayrılıkları bulunuyor.

Ülkede son 15 yılda göreve gelen 2 cumhurbaşkanı devrildi, sonuncusu ise yolsuzluk suçlamasıyla halen hapiste.

1912 milletvekili adayı yarışıyor

Yerli ve yabancı gözlemcilerin izlediği seçimde, 120 sandalyeli parlamentoya girmek için 16 partiden 1912 milletvekili adayı yarışıyor.

Siyasi partilerin parlamentoya girmesi için ülke genelinde, 7 bölgede, başkent Bişkek ile Oş büyükşehirlerinde yüzde 7'lik barajı aşması ve en az 142 bin oy alması gerekiyor.

Oy verme işleminin, yerel saatle 20.00’de sona ermesinin ardından oy sayma işlemine başlanacak.

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler