1. HABERLER

  2. AFRİKA

  3. Kongo'da 'Ebola' skandalı: Tedavi karşılığında cinsel istismar
Kongo'da 'Ebola' skandalı: Tedavi karşılığında cinsel istismar

Kongo'da 'Ebola' skandalı: Tedavi karşılığında cinsel istismar

Tarihinin en büyük ikinci Ebola salgınını yaşayan Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde kadınların tedavi karşılığında cinsel istismara uğradığı öne sürüldü.

Sputnik
A+A-

Ülke tarihinin en kötü ikinci Ebola salgınını yaşadığı belirtilen Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde kadınların ve genç kızların tedavi karşılığında cinsel istismara uğradığı iddia edildi.

Kongo'nun doğusunda Ağustos 2018'de başlayan Ebola salgınında şimdiye kadar 811 vaka tespit edildi ve resmi rakamlara göre 510 kişi yaşamını yitirdi.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Ebola için geliştirilen aşıyı ‘çok çok etkili' olarak niteliyor. Aşının uygulanmasındaki önemi vurgulayan örgüt; virüsün Uganda, Ruanda ve Güney Sudan gibi ülkelere yayılabileceği uyarısında bulunuyor.

Salgının etkisinin bir hayli yıkıcı olduğu ülkenin kuzeyindeki Beni kentinde görev yapan ulusal görev gücüne sunulan raporda, ‘hastalıkla ilgili hizmetler' ve aşı karşılığında Kongolu kadınlardan ‘cinsel taleplerde' bulunulduğu aktarıldı.

Toplantıda, Uluslararası Kurtarma Komitesi (International Rescue Committee - IRC) tarafından yapılan araştırmanın bulguları da paylaşıldı. Buna göre, bazı kadınlar hastalığın yayılmasını önleyemedikleri için suçlanırken bir katılımcı regl dönemindeki kadınların izole edildiğini ve virüsü yaymakla suçlandıklarını aktardı.

"İhbar edin"

Kongo Sağlık Bakanlığı, bu tarz suçlamaları ciddiye aldıklarını söyledi ve kadınlardan sadece resmi rozet taşıyan kişilerle iletişim kurmasını istedi. Bakanlık ayrıca bir kamu duyurusu yaparak, aşı karşılığında para ya da ‘başka taleplerde' bulunan kişilerin ihbar edilmesi çağrısında bulundu. 

Bölgede çalışma yapan sivil toplum kuruluşlarından Medair'de sağlık danışmanı olarak çalışan Trina Helderman, "Kongo'nun bu bölgesinde cinsel şiddet, kadınların ve genç kızların cinsel istismarına dair tarih oldukça eskiye dayanıyor. Bu durum her ne kadar şok edici olsa da tahmin edilebilirdi" dedi.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde yaşanan bu son salgın, 1976'da yaşanandan sonra en kötüsü olarak değerlendiriliyor. Salgının başladığı Ağustos'tan bu yana 66 bin doz aşı sağlandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler