"Koronavirüs toplama kamplarındaki Uygurlar için büyük risk"

"Koronavirüs toplama kamplarındaki Uygurlar için büyük risk"

Dünya Uygur Kurultayı Genel Sekreteri Doç. Dr. Erkin Ekrem, koronavirüsün Doğu Türkistan’daki toplama kamplarında kalan Uygur Türkleri için büyük risk teşkil ettiğini söyledi.

Toplantıda konuşan Dünya Uygur Kurultayı Genel Sekreteri Doç. Dr. Erkin Ekrem, Çin’deki koronavirüs salgınının toplama kamplarındaki Uygur Türkleri için büyük bir tehdit olduğunu söyledi.

TurkistanPress'in haberine göre, Ekrem, "Toplu faaliyetlerin hepsi durduruldu, eğitim öğretime ara verildi, karantina uygulanıyor ancak bölgedeki kamplarda binlerce Uygur Türkü bir arada yaşamak zorunda, bu büyük bir salgın riski ortaya çıkarıyor” açıklamasında bulundu.

Diğer yandan hafta başında Norveç Uygur komitesi Uygur Adliye arşivleri müdürü Bahtiyar Ömer ve beraberindeki Uygur Türü heyet, Norveç dış işleri bakanlığının Asya bölge yetkilisiyle görüşmeler yaparak Çin’de ortaya çıkan koronavirüsün toplama kamplarındaki Uygur Türklerine bulaşmasının önüne geçilmesi hususundaki teklif ve çözüm önerilerini sunduğu ve Norveç ulusal güvenlik idaresince ciddi adımlar atılmakta olduğu bildirildi.

facebanner.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.