1. HABERLER

  2. ASYA

  3. Kuzey Kore lideri Kim: Füze denemelerimiz Güney Kore için bir uyarı
Kuzey Kore lideri Kim: Füze denemelerimiz Güney Kore için bir uyarı

Kuzey Kore lideri Kim: Füze denemelerimiz Güney Kore için bir uyarı

Kuzey Kore ordusunun yeni nesil taktik güdümlü silah sistemi tatbikatı gerçekleştirmesinin ardından Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, bunun Güney Kore’ye yönelik bir ‘uyarı’ olduğunu söyledi.

Sputnik
A+A-

Kuzey Kore resmi haber ajansı KCNA’nın aktardığına göre Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, bu denemelerin, yüksek teknolojili silahlar üretmeye ve ortak tatbikatlara katılmaya son vermesi için Güney Kore’ye yapılan bir uyarı olduğunu söyledi. KCNA’ya göre Kim, “Güney’de var olan ve ülkemizin güvenliğine yönelen potansiyel ve direkt tehditleri ortadan kaldırmak için durmaksızın süper güçlü silah sistemleri geliştirmekten başka bir şey elimizden gelmiyor” dedi.

KCNA açıklamasında Kim’in Güney Kore’yi eleştiren ifadelerine yer verildi ancak ABD’den veya Başkan Donald Trump’tan bahsedilmedi. Güney Kore, Kuzey’i kızdıran tatbikatları genellikle ABD ile birlikte icra ediyor.

"İkiyüzlü davranıyorlar"

Güney Kore’yi ‘ikiyüzlülükle’ suçlayan Kim, bu ülkenin aynı zamanda hem barışı destekleyen açıklamalar yaptığını hem de yeni silahlar geliştirip askeri tatbikatlar düzenlediğini vurguladı. Güney Kore liderlerinin bu tarz ‘intihar eylemlerine’ son vermesini söyleyen Kim, ‘yaptıkları uyarıyı görmezden gelmek gibi bir hataya da düşmemeleri’ konusunda uyardı.

Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı, Kuzey Kore’nin Wonsan kenti kıyısından dün sabah iki kısa menzilli füze ateşlediğini duyurmuştu.  Bu tarz testlerle Kuzey Kore’nin, BM Güvenlik Konseyi tarafından getirilen yasağı ihlal ettiği belirtiliyor. Ancak Kuzey Kore, savunma hakkının ihlali olarak gördüğü bu kısıtlamaları reddediyor. Ancak bu testlerin, ABD Başkanı Donald Trump ve Kim Jong-un arasındaki müzakere sürecinin yeniden başlatılması girişimine gölge düşürebileceği yorumları yapılıyor.

instabanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler