1. HABERLER

  2. LİBYA

  3. Libya'da iç savaşın tarafları masaya oturuyor
Libya'da iç savaşın tarafları masaya oturuyor

Libya'da iç savaşın tarafları masaya oturuyor

Libya'daki iç savaşa siyasi çözüm bulmak amacıyla bakanlar düzeyinde sanal bir toplantı düzenlenecek.

A+A-

Birleşmiş Milletler ve Almanya'nın öncülüğünde, Libya'da devam eden iç savaşa siyasi çözüm bulmak ve ateşkesi sağlamak amacıyla bakanlar düzeyinde sanal bir toplantı düzenlenecek.

Dünya güçlerinin yanı sıra Libya'da savaşan taraflar ve ilgili ülkelerin de katılacağı toplantı, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'le Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas'ın eş başkanlığında gerçekleştirilecek.

Almanya'nın BM Büyükelçisi Yardımcısı Günter Sautter, toplantının 19 Ocak'ta Berlin'de düzenlenen ve Libya'da barışa giden 55 maddelik yol haritasını onaylayan tarafların katıldığı konferansın devamı niteliğinde olduğunu söyledi.

Söz konusu toplantıda BM silah ambargosuna uyulması, savaşan taraflara askeri destek verilmemesi ve savaşan tarafların kapsamlı ateşkese uyması için baskı yapılması gibi maddeler kabul görmüştü.

Sautter, sanal toplantının petrol zengini Kuzey Afrika ülkesi Libya'da bazı olumlu gelişmelerin olduğu bir dönemde gerçekleştirileceğini ifade etti.

Ülkede son bir yıldır çatışmalar şiddetlenmiş durumda. Birleşmiş Milletlerce tanınan Trablus merkezli hükümet Türkiye tarafından destek görürken, Halife Hafter liderliğindeki ülkenin doğusunda konuşlu güçler Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, Rusya ve Ürdün'den destek alıyor.

Sanal toplantıda taraflardan 55 maddelik Berlin yol haritasına ve uygulamasına yönelik taahhütlerini yenilemeleri talep edilecek.

Keza silah ambargosunun ihlal edilmemesi için askeri destek sağlayan ülkelerden bu ihlallerini sonlandırmaları istenecek.

tg-003.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler