1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. Lübnan'da yeni başbakan adayı Hizbullah destekli Hasan Diab
Lübnan'da yeni başbakan adayı Hizbullah destekli Hasan Diab

Lübnan'da yeni başbakan adayı Hizbullah destekli Hasan Diab

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, hükümeti kurmak için görevlendireceği başbakan adayını belirlemek için yaptığı istişarelerin ardından eski bakan Hasan Diab’a yetki verdi.

A+A-

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, hükümeti kurmak için görevlendireceği başbakan adayını belirlemek için yaptığı istişarelerin ardından eski bakan Hasan Diab’a yetki verdi.

Hizbullah ve müttefiklerinin de desteklediği 60 yaşındaki Hasan Diab’ın, istişareler sürerken, 128 parlamenterden önemli bir kısmının desteğini aldığı görülmüştü.

Diab, basına yaptığı ilk açıklamada, siyasi istikar ve güvenliğin sağlanmasına öncelik vereceklerini söyledi.

Ülkenin ekonomik krizden çıkartılmasının da önemli öncelikleri arasında yer aldığını kaydeden Diab, "Bütün girişimlerimiz güvenin tekrar tesisi ve çöküntüyü durdurmaya odaklanmalı" ifadesini kullandı.

Daha önce üniversitede öğretim görevlisi olarak çalışan Diab’ın hükümeti kurmakla görevlendirilmesinin, ekonomik krizle boğuşan Lübnan’ın Batı’dan istediği mali desteği bulmasını zorlaştırabileceği tahmin ediliyor.

Hasan Diab kimdir?

Hasan Diab, 2011 yılında kurulan Necib Mikati hükümetinde Yüksek Eğitim ve Öğretim Bakanlığı görevini üstlenmişti.

Sünni bir ailenin çocuğu olarak 1 Haziran 1959'da Beyrut'ta dünyaya gelen Hasan Diab, evli ve 3 çocuk babası.

Lisansını İletişim Fakültesinde yapan Diab, yüksek lisansını elektronik, doktorasını ise bilgisayar mühendisliği alanında yaptı. Diab, 1985 yılından bu yana Beyrut Amerikan Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olarak çalışıyor.

İstişare geleneği

Lübnan Anayasası'na göre Cumhurbaşkanı makamının, yeni hükümeti kuracak ismi görevlendirmesi için parlamento üyeleriyle istişare sürecini başlatması gerekiyor.

Cumhurbaşkanının istişare sonucu parlamentoyu oluşturan 128 milletvekilinden 65 ve üzerinin desteğini alan ismi görevlendirmekle yükümlü tutan madde, görevlendirmenin ardından kabinenin oluşturulmasına ilişkin ise bir süre belirtmiyor.

Yeni hükümeti kurmakla görevlendirecek kişinin belirleneceği istişare görüşmeleri daha önce iki kez ertelenmişti.

uygulamabanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler