1. HABERLER

  2. AFRİKA

  3. Mali'de halk cumhurbaşkanının istifası için yeniden sokaklara çıkıyor
Mali'de halk cumhurbaşkanının istifası için yeniden sokaklara çıkıyor

Mali'de halk cumhurbaşkanının istifası için yeniden sokaklara çıkıyor

Mali’deki protestolara öncülük eden hareket, Cumhurbaşkanı İbrahim Ebû Bekir Keita istifasını isteyen gösterilerin yeniden başlayacağını bildirdi.

A+A-

Mali’deki protestolara öncülük eden hareket tarafından yapılan açıklamaya göre, iki haftadan daha uzun süredir devam eden ateşkesten bu yana ilk defa Cumhurbaşkanı İbrahim Ebû Bekir Keita istifasını isteyen Bamako’daki gösteriler önümüzdeki Salı günü yeniden başlayacak. 

Muhalif siyasi partiler ve çok sayıda sivil toplum örgütünün oluşturduğu “5 Haziran Hakeketi-Yurtsever Güçler Mitingi” (M5 RPF) platformu liderlerinden Choguel Kokalla Maïga basına verdiği demeçte, “Salı günü cumhurbaşkanının istifasını istemek için sokaklara çıkacağız ve bu istifayı elde etmeden geri dönmeyeceğiz” dedi.

Dini, siyasi ve sivil toplum liderlerinden meydana gelen bir koalisyon olan platform, ilk defa 2010 yılında seçilen ve 2015’te beş yıllık bir dönem için yeniden seçilen Cumhurbaşkanı İbrahim Ebû Bekir Keita’nın görevden ayrılması için Haziran ayından bu yana çağrı yapıyor.

Uluslararası toplumun desteğini alan Cumhurbaşkanı Keita ise görevden ayrılmayacağını açıkladı.

Mart ve Nisan aylarında yapılan milletvekili seçimleriyle ilgili seçim anlaşmazlığını çözmek için Anayasa Mahkemesine yeni hakimlerin atanması dahil olmak üzere, bölge teşkilatı tarafından yayınlanan bazı tavsiyelerin uygulanması, mevcut krizin kıvılcımını oluşturdu. Temmuz ayı sonunda ülkeyi yaşadığı siyasi krizden çıkarmak için Batı Afrika Topluluğunun tavsiyeleri ve Cumhurbaşkanlığı kararnamesine göre Mali’deki Anayasa Mahkemesinin 9 üyesi Cuma günü resmen atandı.

Mali 2012 yılından bu yana silahlı grupların saldırılarıyla karşı karşıya. Kuzeyde başlayan bu şiddet, ülkenin merkezine, oradan da komşu Nijer ve Burkina Faso’ya sıçradı.

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler