1. HABERLER

  2. LİBYA

  3. Malta: Libya'da Kaddafi gitti, Erdoğan ve Putin geldi
Malta: Libya'da Kaddafi gitti, Erdoğan ve Putin geldi

Malta: Libya'da Kaddafi gitti, Erdoğan ve Putin geldi

Malta Dışişleri Bakanı Evarist Bartolo 'Muammer Kaddafi yıllar önce düştüğünde, bir tane başkan gitmiş oldu ama yerine iki başkan yani Erdoğan ve Putin geldi. Libya'da ayaklanmaların asıl amacı bu değildi' diye konuştu.

A+A-

Yunanistan'ın başkenti Atina'da bir araya gelen Yunan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile Malta Dışişleri Bakanı Evarist Bartolo'nun görüşmesinde ağırlıklı olarak Libya ve Doğu Akdeniz'de yaşanan gerilim ele alındı. Görüşme sonrası yapılan basın toplantısında Yunanistan Dışişleri Bakanı Türkiye ile yaşanan Doğu Akdeniz gerilimi konusunda Ankara'ya yaptığı çağrıda 'ya diyalog ya da yaptırım' dedi.

Türkiye'nin savaş gemilerini ve sismik araştırma gemilerini geri çekmesi talebinde bulunan Yunanistan, bu koşul yerine getirilmeden diyalogun başlayamayacağını belirtiyor.

Türkiye'nin gemilerini çekerek masaya oturması için eylül ayına kadar süresi olduğunu açıklayan Yunanistan hükümeti, aksi halde AB yaptırımlarının devreye gireceği mesajını veriyor.

Görüşme sonrası düzenlenen basın toplantısında konuşan Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias, Avrupa Birliği'nin Türkiye'ye karşı tek sesli olarak hareket etmesi gerektiğini kaydetti. Yunan Haber Ajansı AMNA'nın aktardığına göre, Türkiye'nin sadece Doğu Akdeniz'de "Libya, Kıbrıs, Suriye, Irak'ta da yasa dışı faaliyetleri olduğunu" ileri süren Dendias: "Türkiye, komşularını savaş ile tehdit eden ve BM anlaşmalarını ihlal eden ve her yerde savaş cephesi oluşturan tek ülke." dedi.

"Kaddafi gitti, Erdoğan ve Putin geldi"

Toplantıda konuşan Malta Dışişleri Bakanı Bartolo ise Doğu Akdeniz'de yaşanan gerilime uluslararası hukuk çerçevesinde diplomatik bir çözüm bulunması gerektiğini vurguladı. Bartolo özellikle BM Deniz Hukuku Konvansiyonu'na (UNCLOS) olan bağlılıklarını dile getirdi.

Libya konusuna da değinen Bartolo, "Libya önümüzdeki tipik bir örnek olarak duruyor. Muammer Kaddafi yıllar önce düştüğünde, bir tane başkan gitmiş oldu ama yerine iki başkan yani Erdoğan ve Putin geldi. Libya'da yaşanan (ayaklanmaların) asıl amacı bu değildi." dedi.

Malta'nın Libya'daki durumla ilgili kaygılı olduğunu belirten Bartolo, Libya'da yaşanacak derin bir krizin AB'nin krizi olabileceği uyarısında bulundu.

twtcanli.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler