1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Çavuşoğlu: Libya'da Rusya ile kriz yok
Çavuşoğlu: Libya'da Rusya ile kriz yok

Çavuşoğlu: Libya'da Rusya ile kriz yok

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, İstanbul’da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’yla bir araya geldi.

Amerika'nın Sesi
A+A-

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde buluştu.

Görüşmenin ardından iki bakan kameraların karşısına geçerek açıklamalarda bulundu. Bakanlar, ikili ilişkiler başta olmak üzere Suriye, Libya, Yemen ve İsrail’de yaşanan gelişmeleri masaya yatırdıklarını anlattı. İran ve Türkiye arasında konsolosluklar ve büyükelçiliklerin taşınmazları konusunda bir anlaşma da imzalandığı, bu sayede her iki ülke vatandaşlarına da temsilciliklerin daha iyi hizmet vermesinin sağlanacağı belirtildi.

Bakan Çavuşoğlu, Suriye konusunun da ayrıntılı olarak görüşüldüğü toplantıyla ilgili olarak, “Suriye konusunda Astana formatında dönem başkanlığı İran’daydı. Bu toplantının da uygun bir zamanda gerçekleştirilmesi konusunda çalışacağız. Bir sonraki zirveye İran ev sahipliği yapacak. Terörle mücadele dahil güvenlik konularını da ele aldık. Suriye konusunda Türkiye, İran ve Rusya olarak ciddi bir çaba sarf ediyoruz, bunların faydasını gördük. Bundan sonraki süreçte de somut adımları konuşup, atmamız gerekiyor. Suriye anayasası konusu önemli bu konuda da çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Suriye dışında Yemen ve Libya konularını da görüştüklerini söyleyen Çavuşoğlu, İsrail’in Filistin topraklarını işgaline de İran ve Türkiye’nin birlikte karşı durmaya devam edeceğini dile getirdi.

Çavuşoğlu ayrıca ABD’nin İran'a yönelik yaptırımlarını da eleştirdi ve “İran’a yönelik tek taraflı yaptırımlara karşıyız. Pandemi bize her zamankinden daha fazla dünyanın işbirliği ve dayanışmaya ihtiyacı olduğunu öğretti. Tek taraflı yaptırımlar yerine dayanışmayı arttırmamız gerekiyor. Biz kendi aramızda bu dayanışmayı sürdüreceğiz” dedi.

Zarif doğalgazın yeniden Türkiye'ye ihraç edileceğini duyurdu

İran doğalgazının yeniden Türkiye’ye sevkiyatının başlayacağını dile getiren Zarif, “İran’ın doğalgaz akışı bu ayın sonuna kadar yeniden Türkiye’ye başlayacak. Türkiye’de evlere ve işyerlerine yeniden İran’ın doğalgazı ulaşamaya başlayacak. Ticari meseleler konusunda görüşmeler yaptık. İnşallah Sayın Erdoğan’ın İran ziyaretiyle de işbirliklerimizi devam ettireceğiz” dedi.

Rusya’yla kriz yok

Rus Dışişleri ve Savunma bakanlarının dün gerçekleştirilmesi gereken Türkiye ziyaretlerinin ertelenmesine ilişkin açıklama yapan Çavuşoğlu, erteleme kararının ortak alınmış bir karar olduğunu, bunun kriz varmış gibi değerlendirilmesinin doğru olmadığını söyledi.

Çavuşoğlu, “Rusya’yla ateşkes için birlikte çalıştık. Libya’da kalıcı bir ateşkes temin edilmesi için Sayın Putin ve Cumhurbaşkanımız Erdoğan çalışma konusunda mutabık kaldılar. Bize de talimat verdiler. Biz de Ruslarla temastaydık. Önce teknik düzeyde toplantılar gerçekleştirildi. Temel prensipler konusunda hiçbir görüş ayrılığımız yok. Ateşkesin kalıcı olması için görüşmelerin teknik düzeyde devam etmesinin daha faydalı olacağına karar verdik. Buna Libya’yı yönetenler ne diyor? Çatışan taraflar ne düşünüyor? Dolayısıyla hiç müzakere etmeden Libyalıların özellikle meşru yönetimin onayını almadan görüşmesi faydalı olamayabiliyor. Meşru yönetim Moskova’da ateşkes belgesini imzaladı, Hafter imzalamadı. Berlin’de diğer ülkeler de vardı, başka aktörler de vardı. Ortak bir deklarasyon ortaya çıktı. Hafter bunu da desteklemediği gibi saldırganlığını arttırdı. Tüm bu çabalar konusunda bir sonuç olmadı. Bu sefer kalıcı bir ateşkes ve Libya’yı siyasi çözüme götürecek bir sürecin detaylarını biraz daha konuşmamız ve daha sonra bakanlar düzeyinde biraraya gelerek bir anlaşmayı imzalamamız gerekiyor. Lavrov’la da görüşüp bu kararı birlikte aldık. Bunun başka bir yere çekilmesinin bir gereği yok. Bunun İdlib’le Suriye’yle bir alakası yok. Bunun hakkında kriz çıktı değerlendirmesi yapılması doğru değil” dedi.

facebanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler