1. BİLİM VE TEKNOLOJİ

  2. Mars'ta sudan sonra şimdi de hayat aranıyor
Mars'ta sudan sonra şimdi de hayat aranıyor

Mars'ta sudan sonra şimdi de hayat aranıyor

Avrupa Uzay Ajansı ve Rus Uzay Ajansı Rosmocosmos'un ortak yürüttüğü ExoMars Projesi Mars'ta hayat arıyor.

A+A-

Avrupa Uzay Ajansı ve Rus Uzay Ajansı Rosmocosmos'un ortak yürüttüğü ExoMars Projesi Mars'ta hayat arıyor.

Euronews'in haberine göre, proje kapsamında geliştirilen uzay aracı 'Bruno' kırmızı gezegende canlı yaşam formları bulmak üzere tasarlanan ilk araç. 2021 yılında Mars'a varması planlanan araç yüzeyin 2 metre altından sondajla numune alma ve seyyar laboratuvarında bu numuneleri test etme özelliğine sahip.

Proje mühendislerinden Paul Meacham, Bruno'nun tepesindeki iki kamera sayesinde insanın görüş kabiliyetine oldukça yakın 3 boyutlu bir görüşe sahip olduğunu kaydediyor: "Böylece karşısına çıkan kaya, yokuş gibi engelleri analiz ederek üzerinden geçip geçemeyeceğine karar veriyor."

Uzay aracı Bruno Mars ekvatoru yakınlarında kurumuş bir göle inecek

Uzun süren tartışmaların ardından proje ekibi ikinci ExoMars misyonu için iniş sahasını belirledi. Bruno uzay aracı Mars Ekvatoru yakınlarındaki Oxia Planum adı verilen kurumuş bir göle inecek.

Proje araştırmacılarından Hakan Svedhem seçilen bölgenin özelliklerini şu şekilde açıklıyor:

"Oxia Planum incelenecek en ilginç yerlerden biri. Sondaj aletleri yüzeyden ve yüzey altından numune alıp analiz edebilir. Üstelik burası iniş için oldukça güvenli bir bölge. Alçakta olduğu için uzay aracı inişten önce oldukça geniş bir atmosfer tabakasından geçerek yavaşlayacak. Böylece olası bir kazada tepki vermek için yeterli zamana sahip olacak."

ExoMars Projesi kapsamında ilk uydu 2016 yılında uzaya fırlatıldı. ExoMars Trace Gas Orbiter adlı uydu 2018 Nisan ayından bu yana Kırmızı gezegenin yüzeyinin detaylı bir haritasını çıkarıyor ve methan gazının olup olmadığını kontrol ediyor.

Trace Gas Orbiter'ın kameraları aracılığıyla elde edilen görüntüler, Mars'ın beklenilenden çok daha farklı ve değişken bir yapıya sahip olduğunu gösteriyor. Avrupa Uzay Ajansı araştırmacıları ikinci aşamada Mars'ta buzlaşmamış su bulmayı umuyor.

Svedhem, suyun yaşam için vazgeçilmez olduğunun altını çiziyor:

"Mars'ta su yüzeyin altında. Yüzeyde göller yok. Su hep donmuş durumda. Yani yeraltı buzları var. Sıvı halde su her zaman hayat için ön gereksinim oldu. Bu illa hayat olacak anlamına gelmiyor, ancak hayat olması için ihtiyacımız olan sıvı halde su."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
1 Yorum
İlgili Haberler