1. HABERLER

  2. AVRUPA

  3. Merkel: Türkiye'nin Akdeniz'deki sondaj faaliyetlerinde Rum yönetiminin çıkarlarını savunacağız
Merkel: Türkiye'nin Akdeniz'deki sondaj faaliyetlerinde Rum yönetiminin çıkarlarını savunacağız

Merkel: Türkiye'nin Akdeniz'deki sondaj faaliyetlerinde Rum yönetiminin çıkarlarını savunacağız

Merkel, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki sondaj faaliyetlerinden rahatsızlık duyan Rum yönetiminin çıkarlarını savunacakları mesajı verdi.

Deutsche Welle
A+A-

Merkel, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki sondaj faaliyetlerinden rahatsızlık duyan Kıbrıs'ın çıkarlarını savunacakları mesajı verdi. Merkel, AB zirvesinde Türkiye'ye yaptırım konusunun gündeme gelmediğini belirtti. 

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Doğu Akdeniz’de doğalgaz arama faaliyetleri nedeniyle Türkiye ile gerilim yaşayan Kıbrıs’ın arkasında oldukları mesajını verdi. Romanya'da dün gerçekleştirilen gayriresmi Avrupa Birliği (AB) liderler zirvesi sonrasında basın toplantısı düzenleyen Almanya Başbakanı Merkel konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Merkel, bir gazetecinin “Kıbrıs Türkiye’ye yönelik yaptırımlar talep ediyor. Almanya böyle bir adımı destekler mi?” şeklindeki sorusunu yanıtladı.

Merkel, Kıbrıs Rum yönetimi lideri Nikos Anastasiadis'in bir sunum yaptığını ve Türkiye'nin Kıbrıs açıklarında yürüttüğü sondaj faaliyetlerinden duyulan rahatsızlığı aktardığını belirterek, “Kıbrıs Cumhurbaşkanı bugün Türkiye'nin faaliyetlerini anlattı ve bunları onaylamadıklarını belirtti. Bizden, Türkiye ile bir temas varsa, Kıbrıs'ın çıkarlarını savunmamızı rica etti. Biz de bunu yapacağız” diye konuştu. Merkel, “Yaptırımlar hakkında bugün konuşmadık” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler