Miçotakis: Türkiye gerilimi tırmandırırsa bunun sonuçları olacaktır

Miçotakis: Türkiye gerilimi tırmandırırsa bunun sonuçları olacaktır

Miçotakis, "Türkiye gerilimi tırmandırma yolunu seçerse, bunun sonuçları olacaktır. Mülteci krizinin silah haline getirilmesine izin vermeyeceğiz" dedi.

Kathimerini gazetesine konuşan Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Ankara-Atina ilişkilerini değerlendirdi.

Geçtiğimiz ay Brüksel'de düzenlenen NATO Liderler Zirvesi kapsamında Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesine işaret eden Miçotakis, "2021 yazının 2020 yazından daha sessiz geçeceğine inanıyorum. Eğer bana gerilimin yapısal nedenlerini çözüp çözmediğimizi soruyorsanız, hayır Türkiye ile tüm farklılıklarımızı bir anda çözmedik" ifadelerini kullandı.

"Türkiye'ye, iyi bir ilişki istediğimizi ve bunun her iki ülkenin çıkarına olacağını söyledik" diyen Miçotakis, şöyle devam etti:

"Türkiye, gerilimi tırmandırma yolunu seçerse, bunun sonuçları olacaktır. Yunanistan, mülteci krizinin silah haline getirilmesine ve Mart 2020 olaylarının tekrarlanmasına asla izin vermeyecek."

Geçtiğimiz yıl mart ayında, Erdoğan'ın ülkeden ayrılmak isteyen mültecileri engellemeyeceğini açıklamasının ardından Türkiye sınırındaki Meriç bölgesinde, Evros'a inşa edilen çitin 'bunun sahadaki kanıtı' olduğunu söyleyen Miçotakis, sınıra gelen mültecilerin zorla geri gönderildiğine dair suçlamaları da reddetti.

Erdoğan'ın sözlerini görmezden gelliyorum

"Erdoğan'ı arayarak onunla konuşmakta zorluk çekmeyeceğime inanıyorum" ifadelerini kullanan Yunanistan Başbakanı "[Erdoğan] Kamuoyu önünde hakkınızda çok aşağılayıcı şeyler söyledi" diyen ve ikili ilişkilerdeki son durumu soran Kathimerini muhabirine, şöyle yanıt verdi:

"Bunları görmezden geliyorum. Görüşmemiz iyi bir iklimde gerçekleşti. Biz herkesle konuşuyoruz. Türkiye neden istisna olsun ki? Eğer özel bir nedeni varsa, telefon açar ve Erdoğan'la konuşurdum, o da aynısını yapar diye düşünüyorum. Tıpkı, Nikos Dendias ile Mevlüt Çavuşoğlu'nun her düzeyde iletişim kanalları olduğu gibi."

twtbanner-001.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.