1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Milli Savunma Bakanlığı: Afganistan'da muharip görevde olmayacağız
Milli Savunma Bakanlığı: Afganistan'da muharip görevde olmayacağız

Milli Savunma Bakanlığı: Afganistan'da muharip görevde olmayacağız

Milli Savunma Bakanlığı'ndan Afganistan konusuyla da ilgili olmak üzere bir dizi açıklama yapıldı.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Milli Savunma Bakanlığı'ndan Afganistan konusuyla da ilgili olmak üzere bir dizi açıklama yapıldı.

Son dönemde Taliban ile ABD arasındaki anlaşmanın taahhütlerinin taraflar arasında yerine getirilmesiyle Afganistan'ı terk etmeye başlayan ABD güçleri, diğer yandan da Kabil Uluslararası Havaalanı'nın güvenliğini sağlama planları yapıyor.

Türkiye'nin geçtiğimiz dönemde Pakistan ve Macaristan ile birlikte Kabil'deki havaalanının güvenliğini sağlayabileceği teklifi ABD tarafından kabul görmemiş, ancak Türkiye'nin de dahil olduğu farklı bir plan üzerinde çalışıldığı ifade edilmişti.

Bu bağlamda Ankara'nın yeni Afganistan politikası halen netlik kazanmış durumda değilken Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Türk askerinin bu ülkede muharip görevlerde bulunmayacağı ifade edildi.

Açıklamada konuyla ilgili şu ifadeler yer aldı:

"Bilindiği üzere Türkiye olarak uzun süredir Afgan kardeşlerimizin huzuru ve refahı için Afgan halkı istediği sürece yanlarında olacağımızı belirtmekteyiz. Gelinen noktada diğer NATO üyesi ülkelerin silahlı kuvvetlerinin Afganistan’dan çekilme kararı almaları üzerine Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının hâlihazırda altı yıldır sürdürdüğü ve Afganistan için son derece kritik olduğu bilinen Kabil Hamid Karzai Uluslararası Havaalanının emniyetle işletilmesi görevine devam etme durumu söz konusudur.

NATO görevi ve ikili anlaşmalar kapsamında 20 yıldır sürdürülen danışmanlık ve eğitim faaliyetleri sonlandırılırken sadece havalanının işletilmesine yönelik görevin sürdürülmesine ilişkin diğer ülke ve Afganistan yetkilileri ile görüşmeler devam etmektedir. Gerekli koşullar sağlandığı takdirde, Afgan halkı ve Afganistan’ın ilişkileri açısından büyük katkı sağlayan ve halihazırda da icra ettiğimiz bu görevi yerine getirmeye devam edeceğiz.

Göreve devam edilmesi durumunda Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının Afganistan’da en başından beri olduğu gibi muharip bir görevi olmayacak, meşru müdafa dışında herhangi bir operasyonel görevde bulunulmayacaktır."

Taliban'la savaşacak Afgan güçlerin Türkiye'deki eğitimi başlıyor

Öte yandan NATO kaynakları tarafından aktarılan bilgilere göre, geçtiğimiz NATO Zirvesi'nde alınan karar gereği Kabil hükümeti güçlerinin ülke dışındaki eğitim programları başlıyor.

Bu eğitimler için bir grup Afgan askerin Türkiye'ye gelmek üzere yola çıktığı ifade edilmişti.

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler