"Mülteciler, dönenlerin işkence gördüğü Suriye'ye geri gönderilmeyecek"

"Mülteciler, dönenlerin işkence gördüğü Suriye'ye geri gönderilmeyecek"

Almanya İçişleri Bakanı, suç işleyenler dahil iltica başvuruları reddedilenlerin Suriye'ye gönderilmeyeceğini açıkladı.

Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer, Almanya’da suç işlemiş olan Suriyeli mülteci adaylarının mevcut şartlar altında ülkelerine geri gönderilmeyeceğini açıkladı.

Seehofer haber dergisi Der Spiegel’e yaptığı açıklamada "Şu anda Suriye’nin hiçbir bölgesine sınır dışı edilemez. Bu suçlular için de geçerlidir" dedi.

Birkaç gün önce Almanya Dışişleri Bakanlığı’nın basına yansıyan bir raporunda "ülkelerine gönderilen mültecilerin baskı ve şiddete maruz kaldığı" ve "Suriye’nin hiçbir bölgesinin takibata uğratılanlar için güvenilir, kalıcı ve kapsamlı korunma imkanı bulunmadığı" ifadelerine yer verilmişti.

İçişleri Bakanı Seehofer haber dergisine verdiği demeçte Dışişleri Bakanlığı raporunun ‘akla yatkın’ olduğunu söyledi. 28 – 30 Kasım tarihlerinde yapılacak olan İçişleri Bakanları konferansında yıl sonunda süresi dolacak olan Suriye’ye sınır dışı etme yasağının uzatılması da ele alınacak.

Bazı eyaletler karardan memnun değil

Hristiyan Demokrat Birlik partisinin (CDU) genel başkan adaylarından Parti Genel Sekreteri Annegret Kramp-Karrenbauer, gerektiği takdirde suçlu Suriyelilerin iç savaşın sona ermemiş olmasına rağmen ülkelerine gönderilebilmelerini talep etmişti.

Hristiyan Birlik partilerinin (CDU/CSU) hükümette olduğu bazı eyaletler Almanya’da suç işleyen Suriyelilerin sınır dışı edilerek ülkelerine gönderilmesinde ısrar ediyor. Koalisyon ortağı Alman Sosyal Demokrat Parti (SPD) ve muhalefet partileri ise Suriyeli mültecilerin sınır dışı edilmemesi uyarısında bulunuyorlar.

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.