"Nijerya'daki IŞİD, Şekau'nun ölümünü doğruladı" iddiası

"Nijerya'daki IŞİD, Şekau'nun ölümünü doğruladı" iddiası

Nijerya'daki küresel çatışma analistleri, IŞİD'in Batı Afrika yapılanmasının, Boko Haram lideri Ebubekir Şekau'nun ölümünü doğruladığını iddia etti.

Nijerya'daki küresel çatışma analistleri, IŞİD'in Batı Afrika yapılanmasının, Boko Haram lideri Ebubekir Şekau'nun ölümünü doğruladığını iddia etti.

İddia, Nijerya'daki çatışma ortamı üzerine çalışmalarıyla bilinen HumAngle'ın önde gelen araştrmacılarından Ahmad Salkida tarafından ortaya atıldı.

HumAngle'da yer verilen habere göre IŞİD'in bölgedeki lideri olan Ebu Musab el Barnavi, grup mensuplarına yönelik bir mesaj yayınladı. Yayınlanan mesajda Şekau'nun "itaatsizlik ve ifsadın lideri" olarak nitelendiği ve IŞİD tarafından öldürüldüğünün doğrulandığı ileri sürüldü.

Barnavi'nin açıklamasında, Boko Haram'ın tüm üyelerinin de IŞİD'e katıldığını belirttiği ifade edildi.

Söz konusu iddia henüz IŞİD veya Boko Haram tarafından resmen ilan edilmiş değil.

"Ordu soruşturma yürütüyordu"

Nijerya'da faaliyet gösteren Boko Haram'ın lideri Ebubekir Şekau'nun, IŞİD ile yaşanan çatışmalarda öldüğüne dair iddialar soruşturuluyordu.

Nijerya Ordu Sözcüsü Muhammed Yerima tarafından yapılan açıklamada, Şekau'nun ölümüne dair iddialar olduğu, ordunun bu iddialar hakkında araştırma yürüttüğü ifade edilmişti.

Yerima, bu olaya dair kesin bir kanıt görürlerse iddianın doğrulanabileceğini kaydetmişti.

2009 yılında Boko Haram'ın başına geçmesinden bu yana Şekau'nun öldüğüne dair birçok iddia ortaya atıldı.

Şekau'ya dair iddialar

Şekau'nun, 19 Mayıs günü IŞİD ile yaşanan çatışmalarda öldüğü iddia edilmişti.

Nijeryalı araştırma kaynaklarının aktardığı bilgilere göre Şekau, Çarşamba akşam saatlerinde Boko Haram'ın kalelerinden sayılan Sambisa Ormanı'na IŞİD'in düzenlediği saldırıda öldürüldü.

"Patlayıcı yeleğini infilak ettirdi"

Aktarılan bilgilere göre IŞİD mensupları Sambisa Ormanı'nda Boko Haram'a ait merkezleri kontrol altına aldı.

Şekau'nun güçleri kuşatılırken, Şekau müzakere yapmayı kabul etti. Saatlerce sürdüğü ifade edilen görüşmelerde IŞİD, Şekau'nun gücünü bırakmasını ve IŞİD'e tamamen katılmasını şart koştu. Şekau'nun görüşmelerde uzlaşıya varılamaması sonrasına üzerindeki patlayıcı yeleği infilak ettirdiği iddia edildi. Olayda IŞİD'in lider isimlerinin yanı sıra Şekau'nun da öldüğü öne sürüldü.

Şekau'nun öldüğüne dair iddialar ile ilgili henüz IŞİD, Boko Haram ve diğer bağımsız kaynaklar açıklama yapmış değil.

Daha önce, 2009 yılından bu yana Boko Haram'ın başında bulunan Şekau'nun öldüğüne dair birçok iddia ortaya atılmıştı.

Boko Haram-IŞİD çatışmaları

2015 yılında IŞİD'e bağlılık yemini eden Boko Haram lideri Ebubekir Şekau'nun, yaklaşık bir yıl sonra örgütten azledilmesinin ardından bölgedeki yeni IŞİD yapılanması ve Şekau'nun grubu arasında çatışmalar başlamıştı.

Daha önce bölgede iki taraf arasında oldukça gerilimli süreçlerin yaşandığı ifade ediliyordu. 

Yerel kaynaklara dayandırılan haberlerde, Nijerya'nın kuzeydoğusundaki bölgede IŞİD ile Boko Haram'a bağlı gruplar arasında yaşanan çatışmada iki taraftan onlarca kişinin öldüğü ve yaralandığı aktarılıyordu.

Kaynak: Mepa News

twtbanner-001.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.