1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. NYT: Tahran'da Devrim Muhafızları komutanına yönelik suikasti İsrail üstlendi
NYT: Tahran'da Devrim Muhafızları komutanına yönelik suikasti İsrail üstlendi

NYT: Tahran'da Devrim Muhafızları komutanına yönelik suikasti İsrail üstlendi

İsrailli yetkililerin, başkent Tahran'da Devrim Muhafızları komutanlarından Albay Seyyad Hudayari'ye yönelik suikastin sorumluluğunu kabul ettiği öne sürüldü.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

İsrailli yetkililerin, 22 Mayıs tarihinde İran'ın başkenti Tahran'da Devrim Muhafızları komutanlarından Albay Seyyad Hudayari'ye yönelik suikastin sorumluluğunu kabul ettiği öne sürüldü.

Güvenlik endişeleri sebebiyle isminin açıklanmasını istemeyen bir istihbarat yetkilisine göre İsrail, Hudayari'ye gerçekleşen suikastin arkasında kendilerinin olduğuna ilişkin bilgiyi Amerikalı yetkililerle paylaştı.

"İranlı albay Birim 840'ta komutan yardımcısıydı"

New York Times'a konuşan istihbarat yetkilisi, söz konusu suikast üzerine Amerikalı yetkililerle bilgiler paylaşan İsrail'in, öldürülen albayın Kudüs Gücü bünyesinde faaliyet gösteren Birim 840 altında çeşitli görevlerde bulunduğu bilgisini ilettiğini söyledi.

İsrail hükümeti, ordu ve istihbarat yetkilileri, İsrailli siviller ve devlet görevlilerin de dahil olduğu dünya genelinde önemli isimlerin kaçırılması ve öldürülmesi vizyonuna sahip birimde komutan yardımcısı olduğu ileri sürülen Hudayari'nin, sınır ötesi suikast planlarında önemli bir rol oynadığını iddia edildi.

Öte yandan İranlı albayın içerisinde görev aldığı Birim 840'ın son iki yıl içerisinde Kolombiya, Kenya, Etiyopya, Birleşik Arap Emirlikleri ve Kıbrıs gibi ülkelerde İsrailli, Avrupalı ve Amerikalı sivillere ve hükümet yetkililerine yönelik suikast girişimlerinde pay sahibi olduğu aktarıldı.

Kaynak: Mepa News

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler