1. HABERLER

  2. KORONAVİRÜS

  3. Pakistan'da 97 kişinin öldüğü uçak kazasının nedeni 'koronavirüs tartışması'
Pakistan'da 97 kişinin öldüğü uçak kazasının nedeni 'koronavirüs tartışması'

Pakistan'da 97 kişinin öldüğü uçak kazasının nedeni 'koronavirüs tartışması'

Pakistan'da geçen ay yaşanan ve 97 kişinin ölümüne neden olan uçak kazasının,pilotların iniş esnasında koronavirüs salgınını tartışması ve inişe odaklanamaması yüzünden kaynaklandığı ortaya çıktı.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Pakistan Uluslararası Havayolları’na ait Airbus 320 serisi yolcu uçağının 22 Mayıs’ta yaptığı kazaya dair ön araştırma raporu tamamlandı. Bulguları parlamentoyla paylaşan Pakistan Federal Havacılık Bakanı Ghulam Sarwar Han, “Pilot da kontrolör de standart kuralları takip etmedi” açıklamasında bulundu.

Kazanın ‘insan hatasından’ kaynaklandığını belirten Bakan, pilotların uçağı indirmeye çalıştıkları sırada koronavirüs salgınını tartıştıklarını ve otomatik pilotu devre dışı bıraktıklarını bildirdi.

“Maalesef pilot kendine fazlasıyla güveniyordu” diyen Han, uçağın karaya yaklaşırken olması gereken irtifanın iki katından daha yüksekte uçtuğunu söyledi. Bu nedenle pilot ve hava trafik kontrolörlerinin standart uçuş protokollerini görmezden geldiği, bunun da uçağın motorlarına zara verecek bir inişe yol açtığı belirtildi.

Son 8 yılın en büyük uçak kazası

Pakistan’ın son sekiz yıldaki en büyük uçak faciası olarak kayıtlara geçen kaza, salgın nedeniyle yaklaşık iki ay boyunca ara verilen iç sefer uçuşlarına yeniden başlanmasının hemen ardından yaşandı.

Lahor- Karaçi seferi yapan yolcu uçağı, Jinnah Uluslararası Havaalanı'na inmeye çalışırken, iki motorunun da durması sonucu ülkenin en büyük şehri olan 20 milyon nüfuslu Karaçi yakınlarında yerleşim bölgesinin üzerine düşmüştü.

twtcanli.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler