1. HABERLER

  2. AVRUPA

  3. Polonya füze soruşturmasına Ukrayna'nın katılmasını istemiyor
Polonya füze soruşturmasına Ukrayna'nın katılmasını istemiyor

Polonya füze soruşturmasına Ukrayna'nın katılmasını istemiyor

Polonya'da Rzeczpospolita gazetesi, geçen hafta ülkeye düşen ve iki kişinin ölümüne neden olan füze hakkındaki soruşturmaya Ukraynalı yetkililerin katılmasına izin verilmeyeceğini bildirdi. 

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Gazete Leh siyasetçilerin "garip" davrandığına işaret ederek, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) tarafının soruşturmaya müdahil olduğunu, Ukrayna tarafının ise sadece "adli yardım" konusunda taraf olabileceğini söylediklerini aktardı. 

Gazeteye göre ABD sadece AWACS istihbarat sisteminden gelen gizli veriler paylaşıldığı için soruşturmaya katılıyor.

Ukrayna-Polonya sınırına yakın bir köyde 15 Kasım'da bir füze düşmüş olayda iki kişi hayatını kaybetmişti.

"Düşen, hedefi ıskalayan bir Ukrayna füzesi"

Polonya Cumhurbaşkanlığı Uluslararası Politika Bürosu Başkanı Jakub Kumoch, Polonya-Amerikan soruşturma ekibinin patlamanın bir Rus roketini düşürmek için kullanılan ancak hedefi ıskalayarak düşen bir Ukrayna hava savunma füzesi olduğuna dair kanıt bulduğunu açıkladı.

Ukrayna iddiaları reddederek soruşturmaya erişim ve katılım talebinde bulunmuştu.

Rusya Savunma Bakanlığı, Polonya'da yayınlanan fotoğraflardaki füzelerin parçalarının Ukrayna'nın S-300 hava savunma sistemine ait unsurlar olduğunu savunmuştu. 

ABD Başkanı Biden da G7 ve ittifak ortaklarına Polonya'daki patlamaya Ukrayna hava savunma sisteminin neden olduğu yolunda bilgi vermişti.

Kaynak: Euronews

280.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler