1. HABERLER

  2. AVRUPA

  3. Pompeo Almanya'da İran'a karşı destek arayışında
Pompeo Almanya'da İran'a karşı destek arayışında

Pompeo Almanya'da İran'a karşı destek arayışında

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, resmi bir ziyaret kapsamında gittiği Berlin'de Almanya Başbakanı Angela Merkel ile bir araya geldi.

A+A-

Almanya Başbakanı Angela Merkel ile ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, başbakanlıktaki görüşmeden önce ortak basın açıklaması yaptı. Dünyanın huzursuz bir yer olduğunu, dolayısıyla Pompeo ile birçok meseleyi konuşacaklarını söyleyerek açıklamasına başlayan Merkel, en önemli önceliklerinin İran meselesi olduğunu dile getirdi.

"Her şeyden önce İran meselesini, İran'ın nükleer silah sahibi olmasını nasıl önleyebileceğimizi ve İran'ın daha agresif eylemlerinin önüne nasıl geçebileceğimizi konuşacağız." diyen Angela Merkel, "Hem Almanya'nın hem de ABD'nin Afganistan'da kayda değer miktarda askeri var. Dolayısıyla Afganistan'ı konuşacağız. Ayrıca Libya'daki kırılgan durumu, Suriye'yi, Rusya'yı ve Ukrayna'nın geleceği gibi konuları da ele alacağız." ifadelerini kullandı.

Alman şansölye, 45 dakika ayrılan görüşmede terörle mücadelede iş birliği konusunu da ele alacaklarını dile getirdi. Merkel konuşmasını şu sözlerle sürdürdü:

"Ülkelerimiz arasındaki on yıllar süren ortaklığımız ve dostluğumuz, 21'inci yüzyılda her zamankinden çok daha acil ihtiyaç duyulur hale gelmiştir. Ayrıca ABD, Avrupa dışındaki en önemli müttefikimiz olmaya devam ediyor."

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da Almanya'nın ABD için önemli bir partner ve müttefik olduğunu söyledi. Pompeo, "NATO müttefiklerimizle birlikte ülkelerimizin önünde dünyadaki istikrar, barış ve güvenliğin tesisi için yapılması gereken önemli çalışmalar var." dedi.

Pompeo, ayrıca, Almanya’nın İngiltere gibi, Lübnan Hizbullah'ını terör örgütü olarak kabul etmesini istedi. İngiltere geçtiğimiz Şubat ayında, yasaklama getirdiği Hizbullah'ı 'terör örgütü' ilan etmişti.

"IŞİD karşıtı koalisyona devam etmemize Federal Meclis karar verir"

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas da Almanya'nın Suriye'de IŞİD karşıtı koalisyon güçleri kapsamında görev yapan Alman askerlerinin görev sürelerinin uzatılması konusundaki kararı Federal Meclis'in vereceğini söyledi.

Pompeo ile birlikte düzenledikleri ortak basın toplantısında konuşan Maas, "ABD'nin, Suriye'de üzerinde çalışılan güvenli bölge konusunda Almanya'dan da hava desteği istemesine" ilişkin "ABD'nin, desteklediğimiz yerel varlığını korumaya karar vermesinden çok memnunuz. Ancak bundan sonrasına zamanı geldiğinde Federal Meclis'te karar verilecek." diyerek, bu konuda açık bir destek sözü vermekten kaçındı.

Maas, Pompeo ile İran konusunu da konuştuklarına dikkati çekerek, ABD ile Almanya'nın İran politikalarında aynı amacı güttüklerini ve İran'ın nükleer silaha sahip olmaması ve balistik füze programı konusundaki aynı görüşleri paylaştıklarını söyledi.

Pompeo: "Suriye'nin kuzeyinde güvenli bölge kurma çabaları sürüyor"

Bu arada ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, "Türkiye’ye terörist saldırı riskini azaltmak için Suriye'nin kuzeyinde güvenli bölge kurma çabaları sürüyor" dedi.

Pompeo, ABD’nin Suriye'de siyasi çözüm için Birleşmiş Milletler’in çabalarını desteklemeye ve şiddet riskini azaltma çabalarına devam edeceğini vurgulayarak, "Fırat Nehri'nin batısındaki Münbiç'te Türklerle beraber çıkardığımız işi gördünüz." dedi.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler