Pompeo ile Netanyahu İran'ı görüştü

Pompeo ile Netanyahu İran'ı görüştü

ABD Dışişleri Bakanlığı ve İsrail Başbakanlık Ofisi’nden yapılan iki ayrı açıklamada taraflar arasında iş birliği konularının ele alındığı bildirildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı ve İsrail Başbakanlık Ofisi’nden yapılan iki ayrı açıklamada taraflar arasında geçen perşembe günü gerçekleşen bir telefon görüşmesinde İran, koronavirüs (Covid-19) salgını ve mücadelede alanında iş birliği konularının ele alındığı bildirildi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo tarafından yapılan açıklamada, ülkesinin İsrail’in güvenliğini önemsediği ve yanında durduğu vurguladı.

Pompeo, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, ABD’nin İsrail’in güvenliğine verdiği önemin değişmeyeceğini vurgulayarak “Her daim yanında yer alacağız” ifadesini kullandı.

Diğer yandan Netanyahu’nun ofisinden yapılan açıklamada söz konusu telefon görüşmesinde Pompeo’nun Yahudilerin Hamursuz Bayramı başlamadan önce Netanyahu’yu arayarak tebrik ettiği bildirildi. ABD ve İsrail’in koronavirüs salgınından kaynaklanan zararı kontrol altına alma ve en aza indirme çabalarının görüşüldüğü bilgisi verildi. Görüşmede ayrıca İran’ın bölgeyi istikrarsızlaştırma hamlelerinin de gündeme geldiği kaydedildi.

Pompeo, İsrail Başbakanı ve halkına mutlu bir Hamursuz Bayramı geçirme dileklerinde bulunurken Netanyahu da Hristiyanların Paskalya Bayramı’nı tebrik etti.

ABD Başkanı Donald Trump ve Netanyahu’nun yaklaşık iki aydır görüşmediği, iki ülke yönetimi arasındaki iletişimin Pompeo aracılığıyla kurulduğu belirtiliyor.

haber-altliklari-001.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.