1. HABERLER

  2. AVRUPA

  3. Portekiz kimsesiz sığınmacı çocukları kabul edecek
Portekiz kimsesiz sığınmacı çocukları kabul edecek

Portekiz kimsesiz sığınmacı çocukları kabul edecek

Portekiz, Yunanistan'da kalan ve kimsesi olmayan 60 çocuğu ülkeye kabul edecek.

A+A-

Portekiz'in, Yunan mülteci kamplarında kalan ve yanında yetişkin bir yakını olmayan 60 çocuğu kabul edeceği bildirildi.

Haberi duyuran Sosyalist Parti milletvekili Isabel Santos, çocukların ülkeye getirileceği tarihe ilişkin ise bilgi vermedi. Reuters haber ajansı, göçmen çocukların birkaç hafta içinde Portekiz'de yeni hayatlarına başlamasının beklendiğini yazdı.

Yunanistan'da, çoğu adalardaki göçmen kamplarında olmak üzere, 5 bin 300 çocuk yanlarında anne-babaları veya yetişkin bir yakını olmadan zor şartlarda barınıyor. Mülteci kampları, dünyaya hızla yayılan Covid-19 salgınında en savunmasız yerler arasında. Salgın öncesinde de kapasitelerinin çok üzerine göçmen ağırlayan bu kamplarda, temiz su sıkıntısı ve hijyen ürünlerindeki yetersizlikler halihazırda sağlık tehdidi oluşturuyordu. Covid-19 ile birlikte risk katlanarak arttı.

Almanya, İrlanda, Fransa ve Lüksemburg'un da katıldığı girişim sayesinde, bin 600 kadar çocuğun Avrupa ülkelerince sahiplenilmesi hedefleniyor. Şu ana kadar refakatsiz 12 çocuk Lüksemburg'a yerleştirilirken, Almanya ise 47 çocuğu kabul etti.

Portekizli siyasetçi Santos, çocukların yerleştirilmesi girişiminin başlamasından bu yana 'başarısız' olunduğu görüşünde.

Şubat ayında Türkiye'nin sınırı geçmek isteyenlere müdahale edilmeyeceğini açıklamasının ardından on binlerce göçmen Yunanistan'a geçmişti.

Türkiye 3 buçuk milyon civarında göçmen ve mülteciye ev sahipliği yapıyor. Yunanistan'a sığınma başvurusu yapanların sayısı ise 120 bin civarında.

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler