Prigozhin'in ölümü sonrası Putin'den Wagner kararı

Prigozhin'in ölümü sonrası Putin'den Wagner kararı

Putin’in kararnamesine göre, Wagner ve ülkedeki diğer paralı asker grupları için çalışanlarının 'Rus devletine bağlılık yemini' etmeleri zorunlu hale getirildi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Moskova için savaşan bütün paralı askerlerin Rusya için bağlılık yemini etmesini kararlaştırdı.

Putin, Wagner'in patronu Yevgeniy Prigojin'in düşen bir uçakta hayatını kaybettiğinin açıklanmasından ardından hemen yürürlüğe girmek üzere yeni bir kararnameye imza attı.

Buna göre Wagner ve ülkedeki diğer paralı asker grupları için çalışanlarının 'Rus devletine bağlılık yemini' etmeleri zorunlu hale getirildi.

Kremlin'in resmi internet sitesinde de paylaşılan kararname, ordu adına faaliyet gösteren ya da Rusya'yı Ukrayna'daki 'özel askeri operasyonunda' destekleyen herkesin Rusya'ya resmi bir bağlılık yemini etmesi gerektiği vurgulandı.

Kararnamede, bağlılık yemini “Rusya’yı savunmanın manevi ve ahlaki temellerini oluşturma yolunda önemli bir adım” olarak tanımlandı.

Rusya’ya bağlılık yemininin “komutanların ve üst düzey liderlerin emirlerine kesinlikle uyma sözünü” içerdiği aktarıldı.

Kaynak: Euronews

whtspp.jpg

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.