1. HABERLER

  2. UKRAYNA

  3. Putin, Ukrayna'da eriyen silah stoğunu artırmak için düğmeye bastı
Putin, Ukrayna'da eriyen silah stoğunu artırmak için düğmeye bastı

Putin, Ukrayna'da eriyen silah stoğunu artırmak için düğmeye bastı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 24 Şubat'ta Ukrayna'yı işgal etmesi sebebiyle düşüşte olan ordu cephanesini artırma ve teslimatı hızlandırma arayışına girdi.

A+A-

Ukrayna'da savaşın yeniden şiddetlendiği bir dönemde Rusya'nın silah stoğunun gün geçtikçe erimesi, Putin'i hareketi geçirdi ve bu problemin önüne geçilmesi için yeni bir komite kurdu.

Putin salı günü başkanlık ettiği, yeni kurulan bir komitede Rus birliklere sağlanacak silah ve ekipman üretiminin artırılmasını ve bu sürecin hızlandırılmasını talep etti.

ABD ve Batılı ülkeler tarafından ciddi boyutta desteklenen Ukrayna ordusunun eylül ayında başlattığı karşı taarruzda Rus güçleri sahada büyük oranda hezimete uğramıştı.

Bunun üzerine Rusya'da seferberlik ilanı kapsamında on binlerce vatandaş askere çağrıldı.

Seferberlik çerçevesinde askere çağrılan kişilere gerekli teçihazatın sağlanmadığı Rus basınında da gündem olmuştu.

Yerel kaynaklar, askerlerin kendi malzemelerini kendilerinin donatmak durumunda kaldığını ifade etmişti.

Öte yandan sahadaki Rus güçlerin, uzun yıllar önce üretilmiş teçhizatlarla donatıldığı iddia ediliyordu.

Bir başka iddia ise yeni askere alınan Rus güçlerin, kısa bir süre askeri eğitimden geçerek sahaya konuşlandırılmasıydı.

İngiltere Savunma Bakanlığı ise Rusya'nın uzun menzilli füzelerini tükettiği bunun yerine kademeli bir biçimde Ukrayna hava savunma sistemini etkisiz bırakmak için insansız hava araçlarına başvurabileceğini belirtmişti.

Bakanlık açıklamasında ayrıca Rus güçlerin ağır topçu mühimmatının azalmakta olduğuna dikkat çekiliyordu.

ABD merkezli Savaş Araştırmaları Enstitüsü, Rusya'nın hava, füze ve İHA saldırılarının ağır tempolu bir şekilde gerçekleşmesinin, muhtemelen azalan stoklarla ilgili olduğunu aktarıyor.

Kaynak: Mepa News

280.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler