1. HABERLER

  2. UKRAYNA

  3. Rusya: Ukrayna radyoaktif bomba kullanmayı planlıyor
Rusya: Ukrayna radyoaktif bomba kullanmayı planlıyor

Rusya: Ukrayna radyoaktif bomba kullanmayı planlıyor

Rus ve Amerikan savunma bakanları, Cuma akşamı yaptıkları telefon görüşmesinin ardından Pazar günü bir kez daha telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgalinden bu yana, iki ülke arasındaki üst düzey gerçekleşen bu nadir görüşmeler, üç gün içinde iki kez yapılmış oldu.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, bugün Amerikan Savunma Bakanı Lloyd Austin ile yaptığı ikinci telefon görüşmesi öncesi sırasıyla Fransız, Türk ve mevkidaşlarıyla da görüştü.

Pazar günü yapılan ilk görüşme sonrası Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Gerilimin kontrolsüz şekilde artmasından duyulan endişenin Fransız Savunma Bakanı’na iletildiği” belirtildi.

BBC Türkçe'nin haberine göre, Fransa Savunma Bakanı Sebastien Lecornu ile görüşmesinde Şoygu, Kiev’in savaşta radyasyon yayan “nükleer bomba” kullanmayı planladığını iddia etti.

“Kirli bomba” adı verilen bu tip bombalar, konvansiyonel patlayıcılarla radyoaktif materyal yayıyor.

Rus savunma bakanlığı, iddialara yönelik herhangi bir kanıt sunmadı.

Lecornu ile görüşmesinden bir süre sonra da Türk Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’la da görüşen Şoygu, Rusya’dan yapılan açıklamaya göre, aynı iddiaları Akar’a da iletti.

Milli Savunma Bakanlığı'ndan (MSB) yapılan açıklamaya göre görüşmede, "Bölgedeki güvenlik durumunu daha da kötüleştirecek provokasyonlara ilişkin dikkatli ve tedbirli olunması, sahadaki bu tür girişimler ile ilgili olarak koordinasyon ve işbirliği içerisinde çalışılması için bilgi ve görüş alışverişinde bulunuldu."

MSB, Bakan Akar'ın "bölgede ateşkesin sağlanması, barışın temini, insani yardım ile istikrarın yeniden tesis edilebilmesi için bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da Türkiye'nin üzerine düşeni yapmaya hazır olduğunu bir kez daha ifade ettiğini" bildirdi.

Şoygu, aynı gün içinde İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace'ı da arayarak Ukrayna'nın "radyoaktif madde içeren bomba kullandığıyla" ilgili iddialarını iletti.

Fransa, İngiltere ve ABD dışişleri bakanları da konuyla ilgili ortak bir açıklama yaptı.

Dışişleri bakanları, hükümetlerinin Kremlin tarafından ortaya atılan iddiayı açık bir şekilde reddetiğini ve Ukrayna’yı desteklemeye devam edeceklerini söyledi.

ABD'den ateşkes çağrısı

ABD ve Rusya arasında Cuma günü yapılan görüşme, iki bakanın 13 Mayıs’tan bu yana gerçekleştirdiği ilk telefon görüşmesi oldu.

İkinci görüşmeden sonra henüz bir açıklama yapılmasa da Cuma günkü görüşmenin ardından Pentagan Basın Sözcüsü Patrick Ryder, BBC’ye yaptığı açıklamada, “ABD’nin iletişim kanallarını açık tutmaya istekli olduğunu” söyledi.

Rusya Savunma Bakanlığı ise görüşmede "Ukrayna'daki durum da dahil olmak üzere uluslararası güvenlikle ilgili mevcut sorunların tartışıldığını" söyledi.

Mayıs ayında Şoygu ile yaptığı son görüşmenin ardından Austin, mevkidaşına acil ateşkes çağrısı yapmıştı. Ancak bu görüşmede bu talepten bahsedilmedi.

İki bakanın görüşmesi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ukrayna'da nükleer silah kullanmaya istekli olabileceğine dair imaları ve ABD Başkanı Joe Biden'ın da bunlara karşı uyarıları sonrasında yapıldı.

Gerek ABD gerekse de Birleşik Krallık yetkilileri, Putin'in bu örtülü tehditleri gerçekleştirme şansının düşük olduğuna inandıklarını söylüyor

. Pat Ryder, görüşmenin bu soruna yanıt olarak planlanıp planlanmadığı sorulduğunda, Putin’in imalarının “sorumsuz ve endişe verici” olmasına rağmen, ABD'nin Rusya'nın nükleer silah kullanmaya karar verdiğine dair "şu anda hiçbir belirti görmediğini” söyledi.

Halihazırda ABD ve Rusya arasındaki soğuk olan ilişkiler, Ukrayna'nın işgaliyle birlikte daha da kötüleşti.

İki ülke liderinin 2021’in ortalarında gerçekleştirdiği görüşme, daha iyi bir ilişkiye doğru olumlu bir adım olarak görüldü. Ancak bu süreç, Ukrayna’daki gerilimin artmasıyla sekteye uğradı.

Savaşın başlamasından önce de Putin ve Biden birden fazla kez telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Bu görüşmelerde ABD Başkanı, Rus mevkidaşından savaştan vazgeçmesini istedi.

İşgalin başlamasının ardından ise iki lider arasında herhangi bir görüşme olmadı.

280.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
1 Yorum
İlgili Haberler