1. HABERLER

  2. AVRUPA

  3. Romanya İsrail büyükelçiliğini Kudüs'e taşıyacak
Romanya İsrail büyükelçiliğini Kudüs'e taşıyacak

Romanya İsrail büyükelçiliğini Kudüs'e taşıyacak

Tel Aviv'deki İsrail Büyükelçiliğini Kudüs'e taşıyacağını açıklayan Romanya yönetimi, bu kararı alan ilk Avrupa ülkesi olacak.

A+A-

Romanya başbakanı Viorica Dancila ülkesinin Tel Aviv'de bulunan İsrail büyükelçiliğini Kudüs'e taşıyacaklarını açıkladı.

ABD'nin başkenti Washington'da Amerika-İsrail Halkla İlişkiler Komitesi'nde konuşan Dancila, ABD Başkanı Trump'ın ülkenin büyükelçiliğini Kudüs'e taşımasını 'muhteşem ve cesaret verici' olarak niteleyerek Bükreş hükümetinin de aynı şeyi yapmayı düşündüğünü söyledi.

Dancila konuyla ilgili olarak "Ülkemde anayasaya bağlı tüm mercilerle bir karar aldıktan sonra size bu haberi vermekten dolayı oldukça mutluyum. Romanya'nın başbakanı olarak büyükelçiliğimizin Kudüs'e taşınması için öncülük edeceğim." diye konuştu.

Karar, Romanya'nın Avrupa Birliği ile sorun yaşadığı bir dönemde geldi. Romanya 2007'de katıldığı Avrupa Birliği'nde (AB) ilk kez dönem başkanlığını yürütüyor.

Avrupa Komisyonu Bükreş hükümetini yolsuzluğa karşı alınması gereken önlemlerde yetersiz kaldığı gerekçesiyle uyarıda bulunmuştu. İktidardaki Sosyal Demokrat Parti (PSD) lideri Liviu Dragna'ya, iki ayrı yolsuzluk davasının yanında 21 milyon Euro değerindeki Avrupa fonlarını zimmetine geçirdiği iddiasıyla dava açılmıştı.

56 yaşındaki siyasetçi bu davalar yüzünden başbakanlık koltuğuna oturamıyor.

Netanyahu'dan ilk 10 büyükelçiliğe ayrıcalık

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu halihazırda altı ülkenin büyükelçiliğini taşımayı ciddi şekilde düşündüğünü belirterek, taşınmak isteyen ilk 10 büyükelçiliğe ayrıcalık yapacağını açıklamıştı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler