1. HABERLER

  2. LATİN AMERİKA

  3. "Rus paralı askerler Maduro'yu korumak için Venezuela'da"
"Rus paralı askerler Maduro'yu korumak için Venezuela'da"

"Rus paralı askerler Maduro'yu korumak için Venezuela'da"

Rus özel güvenlik şirketi Wagner mensubu silahlı bir grubun, siyasi krizin pençesindeki Venezuela'ya gönderildiği öne sürüldü.

A+A-

İki ayrı Rus kaynağın teyit ettiği bilgilere göre, Ukrayna ve Suriye gibi sıcak bölgelerde gizli görev üstlenen özel savaşçılar, Devlet Başkanı Nicolas Maduro'yu koruma amacıyla geçtiğimiz günlerde başkent Karakas'a ulaştı. Wagner şirketine mensup olduğu belirtilen paralı askerlerin, Venezuela'daki protestoların başlamasından iki gün önce başkent Karakas'a ulaştığı kaydedildi.

Kozaklar olarak da isimlendirilen paramiliter grubun lideri Yevgeny Shabayev, Venezuela'daki Rus özel güvenlik görevlisi sayısının en az 400 civarında olduğunu dile getirdi. Paralı askerlerin iki uçakla Rusya'dan Küba'ya gittiğini aktaran Shabayev, güvenlik personelinin daha sonra Venezuela'ya geçtiğini belirtti.

Rus özel güvenlik personelinin, Maduro'nun kendi güvenlik birimi içerisindeki muhalefet sempatizanlarınca olası tutuklama girişimine karşı görev yaptığını söyleyen Shabayev, "Arkadaşlarımız doğrudan Maduro'yu korumak için oradalar." ifadelerini kullandı.

Bu arada Rus paralı savaşçıların küçük gruplar halinde ülkeye geldiği belirtilirken ilk Rus savaşçı grubun 2018'in mayıs ayında, devlet başkanlığı seçimleri öncesinde Karakas'ta konuşlandığı öne sürüldü.

Rusya'dan "Bilgimiz yok" açıklaması

Rusya Savunma Bakanlığı ile Venezuela Enformasyon Bakanlığı, konuyla ilgili yorum yapmazken Kremlin sözcüsü Dmitri Peskov, "Bilgimiz yok" demekle yetindi.

Yeni bir küresel bölünmenin merkezi haline gelen Latin Amerika ülkesinde Rusya, Çin ve Türkiye Nicolas Maduro'nun arkasında dururken ABD ve Avrupa Birliği, başkanlığını ilan eden Juan Guaido'ya destek veriyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler