1. İNSAN HAKLARI

  2. Rusya destekli Esed rejiminin İdlib saldırısında siviller için bilanço ağır
Rusya destekli Esed rejiminin İdlib saldırısında siviller için bilanço ağır

Rusya destekli Esed rejiminin İdlib saldırısında siviller için bilanço ağır

Rusya ve İran destekli Esed rejiminin muhaliflerin kontrolündeki bölgelere yönelik başlattığı saldırıda siviller ciddi ölçüde zarar görüyor.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Rusya ve İran destekli Esed rejiminin muhaliflerin kontrolündeki bölgelere yönelik başlattığı saldırıda siviller ciddi ölçüde zarar görüyor.

Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi (OCHA) tarafından yayınlanan raporda, Esed rejiminin bölgeye başlattığı saldırılarda sivillerin karşı karşıya olduğu kritik durum ayrıntılı bir biçimde ele alındı.

Ağır silahlar kullanılıyor

Raporda Esed rejiminin Hama'nın kuzey ve İdlib'in güneydoğu kırsallarına yönelik saldırılar başlattığı, bu saldırılarda varil bombaları gibi ağır silahların sivil alanlar üzerinde kullanıldığı belirtildi.

Özellikle Kalaat el Madik, Kafranbel, Kefr Nabude, Latamine, Han Şeyhun gibi bölgelerin saldırılardan en fazla etkilenen yerleşimler arasında olduğu ifade edildi.

Sivil kayıplar

OCHA, 28 Nisan'dan bu yana bölgedeki saldırılarda en az 80 sivilin yaşamını yitirdiğini, 100 sivilin de yaralandığını aktardı. Bunlardan 38'inin sadece 4-5 Mayıs tarihleri arasında hayatını kaybettiği vurgulandı.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, 17 Eylül 2018'deki Soçi mutabakatından bu yana bölgede düzenlenen saldırılarda 400'ü aşkın sivil hayatını kaybettğini rapor etmişti.

Gözlemevi ise, son saldırıların başlangıcından bu yana ölü sayısının 108 olduğunu ifade etti.

İnsani yardım kuruluşları faaliyetlerini durdurdu

Rapora göre saldırıların başlamasından bu yana 16 insani yardım kuruluşu bölgedeki faaliyetlerini durdurmak zorunda kaldı.

BM'ye bağlı kuruluş, birçok insani yardım kurumunun daha bölgedeki faaliyetlerini durdurmak durumunda kalacağı tahmininde bulundu.

Bölgede sivil alanlar ağır bir biçimde hedef alındığı için, insani yardım kuruluşları ve çalışanları sahada faaliyetlerine devam etme şansı bulamıyor.

Çok sayıda kişi yerinden oldu

Raporda, 29 Nisan-5 Mayıs tarihleri arasında bölgede evlerini terk etmek zorunda kalan kişilerin sayısının 152.210 olduğu belirtiliyor.

1 Şubat tarihinden bu yana yaklaşık 150 bin kişi daha evlerini terk ederek "iç mülteci" olmak durumunda kalmıştı.

Rapor aynı zamanda Suriye içindeki mülteci kamplarının da hava saldırılarında hedef alındığını ifade etti.

Okullar vuruluyor

Son dönemdeki saldırılarda birçok okul da Rusya ve Esed rejimi tarafından hedef alınmış durumda.

30 Nisan'da Kasabiye'de bir, 2 Mayıs'ya Kefr Nabude, Hbit ve Huveyz'de birer, 3 Mayıs'ta Maar Tahruma'da dört, 4 ve 5 Mayıs'ta Maar Tesin ve Deyr Sunbul'de birer okul saldırılara hedef oldu. Toplam 10 okul saldırılarda vuruldu.

Saldırılar nedeniyle İdlib genelinde 4 ila 11 Mayıs tarihleri arasında okullar tatil edildi.

Sağlık merkezleri saldırıların hedefinde

Saldırılar neticesinde, toplam 112 bin kişiye hizmet vermekte olan çok sayıda sağlık merkezi kullanılamaz hale geldi.

29 Nisan'da Latamine ve Kalaat el Madik, 30 Nisan'da Hbit, 1 Mayıs'ta Kastun, Kefr Nabude, 2 Mayıs'ta Madik, 3 Mayıs'ta Rakaya Sicne, 5 Mayıs'ta Has, Kafranbel, Mağara, 6 Mayıs'ta Kansafra ve Zarba gibi yerleşimlerde toplam 13 sağlık merkezi vuruldu.

Bölgede saldırılar devam ederken, sivillerin yaşadığı kayıplar da katlanarak artıyor.

Kaynak: Mepa News

uygulamabanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler