1. HABERLER

  2. SURİYE SAVAŞI

  3. Rusya, İran ve Esed'in saldırdığı İdlib'den sivillerin kaçışı sürüyor
Rusya, İran ve Esed'in saldırdığı İdlib'den sivillerin kaçışı sürüyor

Rusya, İran ve Esed'in saldırdığı İdlib'den sivillerin kaçışı sürüyor

Rusya ve Esed güçlerinin İdlib’e düzenlediği yoğun saldırılar nedeniyle son iki günde binlerce sivil kenti terk etmek zorunda kaldı.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Rusya ve Esed güçlerinin İdlib’e düzenlediği yoğun saldırılar nedeniyle son iki günde binlerce sivil kenti terk etmek zorunda kaldı.

İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'nde yerinden edilen sivillere ilişkin veri çalışması yürüten Suriye Müdahale Koordinatörlüğü Müdürü Muhammed Hallac'ın aktardığı bilgilere göre, Rusya ve İran destekli grupların İdlib'e saldırıları nedeniyle son iki günde en az 25 bin sivil daha Türkiye sınırı yakınlarına göç etti. Hallac Kasım başından bu yana yaklaşık 205 bin sivilin yerinden edildiğini kaydetti.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi de Esed rejiminin hafta başından beri İdlib'e hava saldırılarını yoğunlaştırdığına dikkat çekerek, İdlib'e yönelik hava saldırılarında dün en az sekiz kişinin öldüğünü, 36 kişinin de yaralandığını açıkladı.

Türkiye ve Rusya'nın arabuluculuğu sonucunda 2018 yılında İdlib için ateşkes ilan edilmiş ancak Rusya, İran ve Esed rejimi Nisan ayında bölgeye saldırı başlatmıştı.

İdlib'de nisan ayından bu yana yaklaşık bin sivil yaşamını yitirdi, 400 bin kişi ise yerini terk etmek zorunda kaldı. İdlib'de halihazırda yaklaşık üç milyon kişinin yaşadığı tahmin ediliyor.

Rusya ve İran destekli rejim güçleri dün muhaliflerin kontrolündeki birçok bölgeyi kontrol altına alarak, İdlib'in güney kırsalındaki en büyük yerleşimlerden Maaret el Numan'a yaklaştı.

Rusya destekli güçlerin ilerleyişinin bölgede insani krizi doruğa çıkaracağı belirtiliyor.

twtcanli.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler