"Rusya Libya'da stratejik bir pozisyon elde etmeyi amaçlıyor"

"Rusya Libya'da stratejik bir pozisyon elde etmeyi amaçlıyor"

AFRICOM'da istihbarat daire başkan yardımcısı olarak görev yapan ABD'li General Gregory Hadfield, Rusya'nın Libya'da kesin bir zafer peşinde olmadığını dile getirdi.

"ABD, Rusya'nın, Libya'ya savaş uçakları göndermesinin bu ülkede devam eden iç savaşta 'dengeyi' değiştirmeyeceğini ancak Kuzey Afrika'daki jeostratejik bir kalenin korunmasına yardımcı olabileceğine inanıyor."

Bu ifadeler ABD'li istihbaratçı bir generale ait.

Hafter liderliğindeki güçler ve Rus yetkililerin resmi açıklamalarıyla reddetmesine rağmen, Rusya Cufra Hava Üssüne 14 MiG 29 ve Su-24 savaş uçağı gönderdi.

Euronews'in haberine göre, ABD'nin Afrika Kuvvetleri'nde (AFRICOM) istihbarat daire başkan yardımcısı olarak görev yapan General Gregory Hadfield, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Rus uçaklarının, Rusya'dan hareketle İran ve Suriye üzerinden geçerek Libya'ya ulaştığını dile getirdi.

Hadfield, uçakların henüz kullanılmadığını ancak Trablus'u ele geçirme mücadelesinde başarısız olan Hafter'in bu hedefine yeni bir destek olabileceğini söyledi.

ABD'li istihbarat subayına göre Moskova, Rusya'nın bölgedeki çıkarlarını geliştirmesi için Hafter'den kesin bir zafer beklemiyor.

"Hafter'i desteklemek, savaşı kazanmakla ilgili değil." diyen Hadfield, Rusya'nın asıl amacının Kuzey Afrika kalesindeki gücünü pekiştirmek olduğunu ifade etti.

facebanner.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.