Rusya Ukrayna'daki saldırılarını tüm ülkeye yayacak

Rusya Ukrayna'daki saldırılarını tüm ülkeye yayacak

Rusya Luhansk'ın kontrolünü sağlamış olsa da Donetsk'te hedeflerine henüz yaklaşamadı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya'nın Ukrayna'daki planlarının artık sadece ülkenin doğusundaki Donbas'la sınırlı kalmayacağını, hedeflerinin genişlediğini ifade etti. 

Rus devlet haber ajansının aktardığına göre Lavrov, Rusya'nın "özel operasyonunun" artık "başka bölgeleri de içereceğini" ifade etti. 

Lavrov, Batı'nın Kiev'e uzun menzilli silahlar göndermeye devam etmesi durumunda hedeflerini daha da "genişleteceklerini" dile getirdi. 

Rusya, 24 Şubat'ta başlattığı işgalde Kiev'i ele geçirmeyi başaramamış; 25 Mart'ta operasyonun "ilk safhasının" bittiğini belirterek artık hedeflerinin "Donetsk ve Luhansk'tan oluşan Donbas'ı özgürleştirmek" olduğunu belirtmişti. 

Yaklaşık dört ay sonra Rusya Luhansk'ın kontrolünü sağlamış olsa da Donetsk'te hedeflerine yaklaşamadı. Rusya, Zaporijya ve Herson gibi Donbas'ın dışında kalan bazı bölgeleri ele geçirdi.

Kaynak: T24

280.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.