1. HABERLER

  2. SURİYE

  3. Rusya: YPG ile Esed rejimi arasında arabulucuk yaptık
Rusya: YPG ile Esed rejimi arasında arabulucuk yaptık

Rusya: YPG ile Esed rejimi arasında arabulucuk yaptık

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev, Esed rejimi ile YPG arasında arabuluculuk yaptıklarını söyledi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev, Türkiye'nin Barış Pınarı Harekatı nedeniyle Türk ordusu ve Esed güçlerinin sahada doğrudan karşı karşıya gelme ve çatışma içerisine girme ihtimallerine ilişkin olarak, "Bunun kimsenin menfaatine olmadığı gibi kabul edilemez bir şey de olduğunu düşünüyorum. Dolayısıyla böyle bir şeyin gerçekleşmesine elbette izin vermeyeceğiz" dedi.

Sputnik'in haberine göre, Lavrentyev, Ankara ile Şam'ın savunma bakanlıkları, dışişleri bakanlıkları ve istihbarat servisleri üstünden gerçek zamanlı ve sürekli olarak görüşmeler gerçekleştirmekte olduğunu ekledi.

"Operasyon mezhepsel dengeyi alt üst edebilir"

Suriye Özel Temsilcisi, Türkiye'nin Barış Pınarı Harekatı'na dair ise, Rusya'nın böyle bir askeri operasyonu her daim kabul edilemez gördüğünü söyledi. Moskova ile Ankara arasında da söz konusu operasyona ilişkin herhangi bir uzlaşı sağlanmadığını kaydetti.

"Rusya'nın, Türkiye tarafından söz konusu operasyonun başlatılmasına onay verdiği şeklindeki bilgiler gerçeği yansıtmamaktadır" diyen Lavrentyev, Barış Pınarı Harekatı ismi verilen operasyonun, Suriye'nin kuzeyindeki ‘mezhepsel dengeyi alt üst edebileceğini’ belirtti.

Esed rejimi ile YPG arasında arabuluculuk yapıldı

YPG'yi Esed rejimi ile diyalog kurmaya itenin de Türkiye'nin Barış Pınarı Harekatı olduğunu öne süren Lavrentyev, Rusya'nın bu görüşmelerde arabulucu olduğu açıklamasını yaptı.

Rus Özel Temsilci, Esed rejimi ile ülkenin kuzeyinin denetimini elinde tutan YPG arasında kurulmuş olan diyaloğa ilişkin, "Böyle bir diyaloğun sağlanması için çağrı yapmakla sınır kalmadık, doğal olarak bunun olabilmesi için birtakım arabuluculuk çabaları da ortaya koyduk" ifadelerini kullandı.

‘YPG ile rejim arasındaki görüşmelerin’ bir kısmının Lazkiye yakınlarındaki Rus hava üssü Hmeymim'de gerçekleştiğini de doğrulayan Lavrentyev, söz konusu görüşmelerde elde edilen somut sonuçları henüz bilmediklerini söyledi. Lavrentyev, "Ancak Kürtler söz konusu diyalog neticesinde tabii ki korunduklarını hissetmeye başladılar" diye ekledi.

uygulamabanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler