Rusya'da seferberlik sona erdi

Rusya'da seferberlik sona erdi

Rusya Savunma Bakanlığı, ülkedeki askeri kısmi seferberliğin sona erdiğini açıkladı.

Orduya çağrılanların kişilerin 218 bininin poligonlarda eğitim gördüğü, 82 bininin eğitim aldıktan sonra operasyonun devam ettiği bölgeye gönderildiğini bildirdi.

Bu arada Amerika Birleşik Devletleri'nin Ukrayna'ya olan askeri yardımları devam ediyor. 

Başkan Joe Biden yönetiminden yapılan açıklamada, Kiev'e şu ana kadar yapılan Amerikan askeri yardımlarının 18,5 milyar dolara ulaştığı belirtildi. 

Rusya lideri Vladimir Putin'e askeri kısmi seferberlik konusunda bilgi veren Savunma Bakanı Sergey Şoygu, "Seferbelik kapsamında, orduya bin 300'den fazla çeşitli düzeylerdeki yürütme organ temsilcisi, 27 bini aşkın iş insanı çağrıldı. 13 bin vatandaş orduya gönüllü olarak katıldı. Orduya katılanların yaş ortalaması 35." ifadelerini kullandı.

Orduya toplam 300 bin vatandaşın çağrıldığını aktaran Şoygu, "Orduya çağrılanların 218 bini poligonlarda eğitim görüyor, 82 bini eğitim aldıktan sonra operasyonun devam ettiği bölgeye gönderildi. Bunların 41 bini ise birlikler içinde faaliyet gösteriyor. Seferberlik etkinlikleri sona erdi." diye konuştu.

Şoygu, "İlk aşamada, askerler için gerekli malzemelerin temini ile ilgili sorunlar yaşandı. Bu sorunlar çözüldü. Birliklere katılanlara, sözleşmeli asker normlarına göre gerekli ödenek, üniforma, teçhizat ve yiyecek sağlandı." ifadelerini kullandı. 

Putin: "Askerlik şubelerindeki kayıt sisteminin yenilenmesi gerekiyor"

Rusya Devlet Başkanı Putin de ülkede ilan edilen seferberliğin gerekli olduğunu belirterek, "Süreçle ilgili sonuçlar çıkarılmalıdır. Askerlik şubelerindeki kayıt sisteminin yenilenmesi gerekiyor." dedi.

Rusya Silahlı Kuvvetleri için gerekli tüm unsurların inşası alanında ayarlamaların yapılması gerektiğini vurgulayan Putin, Şoygu'ya bu yönde gerekli adımların atılması talimatını verdi.

Kaynak: Euronews

whtspp.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.