1. HABERLER

  2. SURİYE

  3. Rusya'dan 'İdlib'de savaşa devam' mesajı
Rusya'dan 'İdlib'de savaşa devam' mesajı

Rusya'dan 'İdlib'de savaşa devam' mesajı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov 'Avrupa'nın mülteci sorunu çözülsün diye İdlib'de teröristlere karşı yürüttüğümüz savaşı durduracak değiliz' ifadelerini kullandı.

Deutsche Welle
A+A-

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, sadece Avrupa'nın mülteci sorunu çözülsün diye ülkesinin İdlib'de teröristlere karşı verdiği savaşı durdurmayacağını söyledi. Helsinki ziyareti sırasında konuşan Lavrov, Erdoğan'ın Perşembe günü gerçekleştireceği Moskova ziyareti sonrasında İdlib'de durumun sakinleşmesini umut ettiklerini de belirtti.

Avrupa'nın mülteciler nedeniyle içinde bulunduğu endişeyi anlayışla karşıladıklarını da belirten Lavrov, buna rağmen Suriye'de Esed'in yanında mücadelenin devam edeceğini ifade etti. Rusya ve Esed rejimi, Erdoğan'ı Suriye'de aralarında teröristlerin de bulunduğu grupları Beşar Esed'e karşı savaşta desteklemekle suçluyor.

Merkel ve Putin İdlib'i görüştü 

Öte yandan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Almanya Başbakanı Angela Merkel de İdlib'deki gelişmelere ilişkin bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Alman hükümeti sözcüsü görüşmeyi doğruladı, ancak görüşmenin ayrıntılarına ilişkin bilgi vermedi.

Rusya haber ajansı RIA'nın bildirdiğine göre ise iki lider arasındaki görüşmede öncelikle İdlib'teki mevcut durum ele alındı. Görüşmede hem Putin'in hem de Merkel'in, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 5 Mart Perşembe günü yapacağı Moskova ziyaretinde İdlib'e ilişkin çözüm bulunması yönünde temennilerini dile getirdikleri kaydediliyor.

uygulamabanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler