1. HABERLER

  2. LATİN AMERİKA

  3. Şili limanlarındaki protestolar meyve ihracatını zora soktu
Şili limanlarındaki protestolar meyve ihracatını zora soktu

Şili limanlarındaki protestolar meyve ihracatını zora soktu

Şili'nin Valparaiso Limanı'nda devam eden ve giderek şiddetlenen protestolar sebebiyle meyve ihracatının zorlaştığı bildirildi.

A+A-

Şili'nin Valparaiso Limanı'nda başlayan ve bir aydır devam eden grev ve protestolar giderek şiddetleniyor. Ülkenin Pasifik kıyısındaki diğer limanlarına da yayılan grev meyve ihracatını zorlaştırıyor.

Meyve taşımacılığı için kilit bir liman olan Valparaiso'daki işçiler ikramiye ve daha iyi çalışma koşulları talep ediyor. Valparaiso Limanı'nı işleten Terminal Pacifico Sur (TPS) şirketi ve işçi temsilcileri 32 gündür süren grevde orta noktayı bulmak için birkaç kez toplandı, ancak henüz anlaşmaya varılamadı.

808x546_cmsv2_896bcf58-84cd-5170-9f56-ab17afb02d79-3521702.jpg

Protesto ülkedeki diğer limanlara da yayıldı

Kasımda başlayan protesto ülkenin diğer limanlarına da yayılırken şiddet de artıyor. Pazartesi akşamı Valparaiso'daki sendika bürolarına baskın yapan Şili polisine protestocular molotof kokteyli ile karşılık verdi.

Grevler ülke ekonomisini olumsuz etkiledi

Valparaiso Bölge Müdürü Jorge Martinez şiddetli protestoların ekonomiye, turizme ve ülkenin uluslararası itibarına zarar verdiğini belirterek anlaşmazlığın bir an önce çözülmesi gerektiğini söyledi.

Yerel gazete El Mercurio, Şili'nin Meyve Üreticileri Federasyonu (Fedefruta) istatistiklerine göre grevin meyve ihracatının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 95 oranında düşmesine yol açtığını bildirdi.

Valparaiso Limanı yaban mersini, nektarin, kiraz, elma, kivi ve armut da dahil olmak üzere Şili'nin meyve ihracatının yaklaşık yüzde 55'ini gerçekleştiriyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler