1. HABERLER

  2. LATİN AMERİKA

  3. Şili'de kiliseye taciz sebebiyle 650 bin dolar para cezası
Şili'de kiliseye taciz sebebiyle 650 bin dolar para cezası

Şili'de kiliseye taciz sebebiyle 650 bin dolar para cezası

Şili'de Temyiz Mahkemesi, bir rahibin 3 erkek çocuğunu uzun yıllar taciz ettiği iddiasıyla açılan davada Santiago Başpiskoposluğu'na 650 bin dolar para cezası kesti.

A+A-

Latin Amerika ülkesi Şili'de Temyiz Mahkemesi, Rahip Fernando Karadima'nın 3 erkek çocuğa yönelik uzun yıllar boyunca tacizde bulunduğu iddiasıyla açılan dava nedeniyle Santiago Başpiskoposluğu'nu 650 bin dolar cezaya çarptırdı.

Delil yetersizliği nedeniyle daha önce bir alt mahkeme tarafından reddedilen temyiz başvurusunu görüşen jüri heyeti, Santiago Kilisesi'ni söz konusu suçları örtbas ettiği gerekçesiyle cezalandırdı.

Karara itiraz edileceğini belirten Santiago Başpiskoposluğu ise Şili Yüksek Mahkemesine başvurmak için "hangi adımların atılacağı" üzerinde çalışıldığını bildirdi.

Yüksek Mahkemenin, Temyiz Mahkemesinin kararını kabul etmesi durumunda, bu ülkede bir ilk olacak ve hukuk uzmanlarına göre emsal teşkil edebilecek diğer şikayetlerin de önünü açacak.

Suçlamaların merkezinde bulunan Karadima, 1985-2006 yılları arasında papaz olarak Santiago Başpiskoposluğu'nda görev yaptı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler