1. HABERLER

  2. ASYA

  3. Sri Lanka 200 Müslüman din adamını sınır dışı etti
Sri Lanka 200 Müslüman din adamını sınır dışı etti

Sri Lanka 200 Müslüman din adamını sınır dışı etti

Sri Lanka hükümeti, 250'den fazla insanın hayatını kaybetmesine yol açan bombalı saldırıların ardından 200 Müslüman din adamını sınır dışı etti.

A+A-

Sri Lanka hükümeti, Paskalya gününde düzenlenen ve 250'den fazla insanın hayatını kaybetmesine yol açan bombalı saldırıların ardından 200 Müslüman din adamını sınır dışı etti.

Toplamda 600 kişinin sınır dışı edildiğini belirten İçişleri Bakanı Vajira Abeywardena, "Ülkedeki mevcut durumu göz önünde bulundurarak vize sistemimizi inceledik ve din alimleri için uygulamayı daha da sıkılaştırma kararı aldık. Sınır dışı edilenlerden 200'ü de Müslüman din adamıydı." ifadelerini kullandı.

Söz konusu uygulamanın yabancı din adamlarının yerel halkın aşırılığa kaymasına engel olmak için uygulanacağı belirtildi.

Bakan Abeywardena, yabancı uyruklu kişilerin ülkeye yasal yollardan girdiklerini ancak 21 Nisan'daki saldırıların ardından başlatılan güvenlik soruşturmaları sırasında, vize tarihleri geçmesine rağmen bu kişilerin burada kalmaya devam ettiklerinin anlaşıldığı söyledi. Ayrıca şahıslara vize tarihini geçirdikleri gerekçesiyle cezai müeyyide uygulandığı da kaydedildi.

Emniyet birimleri ise vize tarihi geçmesine rağmen burada kalanların çoğunlukla Bangladeş, Hindistan, Maldivler ve Pakistan'dan gelen yabancılar olduğunu belirtti.

Ada ülkesinde on yıllardır yabancı din adamlarıyla birlikte çalışan kurumların bulunduğuna işaret eden Abeywardena, "Onlarla hiçbir sorunumuz yok, ancak son zamanlarda bazıları mantar gibi çoğalmaya başladı, bunlara karşı artık daha dikkatli olacağız." şeklinde konuştu.

Sri Lanka yönetimi geçtiğimiz günlerde de burka yasağı getirmişti.

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler